2004-10-04, 11:03
  #1
Medlem
Dt är ju sjukt dyrt överallt. Graffikkorten har ju sänkts i pris och dvd-brännarna lr billigare än någonsin. Men ram minnen tycks inte sänka i pris?

Någon som vet när dem bör sjunka i pris?
Citera
2004-10-04, 11:46
  #2
Medlem
Det har ju att göra med tillgång och efterfrågan. Förut brukade priserna åka jojo rätt mycket. Måhända har analytikerna blivit duktigare på att förutsäga marknaden vilket gör att tillverkarna inte behöver hamna i överproduktion (som ju dumpar priserna).

Länst ned på denna sida har du prisutvecklingen för PC3200 (512MB) det senaste halvåret.

http://buggy.no-ip.com/lista.php?q=DDR-RAM+PC3200+512MB

Grafikkort och brännare blir ju iofs billigare, men samtidigt kommer det ju hela tiden nyare modeller som är allt annat än billiga. Minnesmarknaden tycks fungera annorlunda.
Citera
2004-10-04, 15:01
  #3
Bannlyst
Att minnesmarknaden är lite annorlunda och att inte priserna rasar beror ju på att idag finns det extremt många apparater med flashminnen.

T.ex MP3-spelare och kamera-mobiltelefoner, det är tom så att det blir brist på minneskretsar ibland t.ex när en ny mobiltelefon lanseras
Citera
2004-10-05, 00:33
  #4
Medlem
DT ska tydligen bli dyrare med minnen nu till hösten/vintern enligt tidningen "PC för alla"
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in