2011-04-07, 18:43
  #913
Medlem
Ubbe Cykelkedjas avatar
Jag hoppas på mitt förslag med Robert Mugabe på den ena sidan av sedeln och en avbild av en tysk från 30-talet, med en skottkärra full med sedlar på den andra. Fast det kanske inte är tillräckligt politiskt korrekt?

Kanske Bernanke kan vara med på sedeln på ett litet hörn också?
__________________
Senast redigerad av Ubbe Cykelkedja 2011-04-07 kl. 18:52.
Citera
2011-04-07, 19:01
  #914
Medlem
Norpheuss avatar
En facebookgrupp har skapats (http://www.facebook.com/pages/Vi-som-INTE-vill-ha-de-nya-sedlarna/112043862212031)
Citera
2011-04-07, 19:22
  #915
Medlem
PeterDenSvenskes avatar
Dessa sedlar är helt åt helvete, varför ha oviktiga kulturpersoner som inte har gjort mycket alls för Sverige istället för konungar och vetenskapsmän.
Citera
2011-04-07, 19:32
  #916
Medlem
CyberdyneT1000s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WhenAllLightDies
20 - Alfred Nobel
50 - Evert Taube
100 - Carl von Linné
200 - Astrid Lindgren
500 - Raol Wallenberg
1000 - Gustav Vasa

Raoul Wallenberg måste hyllas på något sätt efter att regering "glömt" honom i Ryska fångläger. Han var en riktig svensk hjälte, nån att va stolt över!
Citera
2011-04-07, 19:39
  #917
Medlem
freeriderXIIs avatar
Kanske att Dag Hammarskjöld kunnat samsas på samma sedel med Folke Bernadotte och Raoul Wallenberg alla dog i tjänsten för mänskliga rättigheter.
Citera
2011-04-07, 21:06
  #918
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CyberdyneT1000
Raoul Wallenberg måste hyllas på något sätt efter att regering "glömt" honom i Ryska fångläger. Han var en riktig svensk hjälte, nån att va stolt över!

Att de byter ut den vackra näktergalen mot jävla Taube suger.
Citera
2011-04-07, 22:05
  #919
Medlem
Sjveds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av freeriderXII
Kanske att Dag Hammarskjöld kunnat samsas på samma sedel med Folke Bernadotte och Raoul Wallenberg alla dog i tjänsten för mänskliga rättigheter.
Med den lilla skillnaden att Dag Hammarskjöld inte gjorde någonting konkret.

Jag tycker att manskapet på DC3:an, speciellt de som (påstås) hamnade i ryskt fångläger, men även andra som arbetat åt FRA och Flygvapnet skulle kunna hamna på en sedel för sina insatser.
Citera
2011-04-07, 22:25
  #920
Medlem
Åsa-Nietzsches avatar
Åsa-Nietzsche har en ytligt bekant som i sin tur har kontakter i Riksbanksfullmäktige. Har ingen direkt revolutionerande inside information att bjuda FB-panelen på, dock. Precis som det redan skrivits i media var det ett krav att det skulle vara 50/50-fördelning mellan män och kvinnor. Därmed faller ju i stort statsmanna- och vetenskapsvinkeln, där det knappt finns några erkända kvinnor att hämta.

Nobel diskuterades innan kravet på att det skulle vara människor verksamma på 1900-talet, men avfärdades på grund av dynamiten och den indirekta kopplingen till "krig och hemskheter". Det är en jävla tur att Riksbanksfullmäktige inte har med Nobelpriset att göra, då skulle det väl göras om till en fredsstiftelse som premierar genus- och HBT-forskning.

Vidare var det stora diskussioner kring Taube, icke oväntat. Det var givetvis hans kvinnoaffärer och texter som Flickan i Havanna som uppfattades som kontroversiellt, men man lät det till sist passera. Den (felaktiga) uppfattningen om Strindbergs kvinnohat torde också vara anledningen till varför han inte kom med.
Citera
2011-04-07, 22:27
  #921
Medlem
viking76s avatar
Konstigt att de tog med Astrid Lindgren då ordet neger finns i hennes böcker.
Citera
2011-04-07, 22:28
  #922
Medlem
viking76s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av freeriderXII
Kanske att Dag Hammarskjöld kunnat samsas på samma sedel med Folke Bernadotte och Raoul Wallenberg alla dog i tjänsten för mänskliga rättigheter.

Raoul Wallenberg är officiellt sett inte död, han har aldrig dödförklarats i Sverige.

Ett kriterium var också att personen måste vara död.
Citera
2011-04-07, 22:45
  #923
Medlem
Buffelo Balls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tomteboda
Många vill att socialdemokraten Astrid Lindgren skall pryda en sedel. Och så blir det nog om inte bråket med Saltkråkan AB sätter stopp. Saltkråkan uppges ju ha krävt royalty för de seriefigurer som skulle finnas på en av sedlarna.

Men varför inte lägga Astrid Lindgren åt sidan och istället låta landets mest framgångsrika barnboksförfattare ta hennes plats. Det är Elsa Beskow som vid förra sekelskiftet sålde långt fler böcker än Astrid Lindgren någonsin kommer att göra. Beskow var faktist en av världens största barnboksförfattare. Det är det nog få som känner till idag. Och därför borde hon hedras med en sedel.

Vilka personer bör finnas på sedlarna? Att återgå till att bara ha kungar vore väl en ganska bra idé? Karl XII i rök och eld? Gustaf Adolf den store på sin häst Streiff? Feministerna rasar säkert, men det är svårt att få dem nöjda ändå - såvida vi inte bara skall ha vänsterorienterade feminister på sedlarna...

http://di.se/Artiklar/2011/4/5/232175/Astrid-Lindgren-kan-pryda-tjugan/?sr=6&tr=286719&rlt=1


Tycker att personer som verkligen är värda att hyllas skall slippa "pryda" våra pengar som enbart har ett nominellt värde och över tid riskerar att inte ens bli värt papperet det är tryckt på.

Att låta statschefen avbildas på alla våra pengar är nog den bästa idén. De står och faller med sin tid och blir det inflation så slipper det missgynna såna som Astrid Lindgren...
Citera
2011-04-07, 23:10
  #924
Medlem
Sammanfogade ämnen /mod
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in