Citat:
Ursprungligen postat av
popll
Rrpiper har rätt.
Folk fördömer inte nåt för att det är fel utan det är fel för man ogillar det/den dvs i Paolo Roberto i detta fall.
Blev lite filosofiskt men ändå..
Nja, Vad han sa är att det är kört. Sant/Falskt existerar inte utan vi har ett tredje alternativ som kallas relativism/postmodernism (hey, thats yr truth man). Sanning existerar inte, så till vida den inte validerar egna livserfarenheter.
Sedan om det finns data på att detta är fel, how gives a flying fuck säger de då , det viktigaste är att vara accepterad av en flock.
De som tänker själva, de som begrundar saker och ting, som kommer till andra slutsatser är pedofiler, våldtäktsmän, mördare, sexualsadister, rasister, fascister, pedofiler igen, alarmister, extremister
så fungerar det i Sverige . Vi lever i en jävla 1984-värld. Och andra länder har börjat inse detta. Detta kan dock utgöra ett problem eftersom en utomstående part passerar omdöme.