• 1
  • 2
2011-04-01, 00:26
  #13
Medlem
Hur kommer det sig att man i drömmar kan göra så mycket som t.ex skapa saker, flyga m.m. Det borde ju finnas någon länk i hjärnan som gör detta möjligt som kanske går att aktivera i framtiden när man har mycket större förståelse för hjärnan.

Skulle vara häftigt om man kunde se hur hjärnan reagerade om människan som drömmer skapar något, eller flyger.

Det borde fungera i verkligheten också
Citera
2011-04-01, 02:42
  #14
Medlem
marcus90_kungs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Treyarch
Hej,

Jag vet inte riktigt hur jag kom att tänka på detta men skulle det vara möjligt att allt vi ser med ögat egentligen har ett helt annat utseende? Ögat omvandlar väl energin till elektriska impulser som skapar bilden.

Skulle det vara möjligt och veta hur dessa elektriska impulser skapar det vi ser? Ett exempel: Tänk om hela världen bara var 1r och 0r men med hjälp av ögat så ser vi en design av det hela. Vi ser alltså en skapad värld.

Visst vore det intressant om man kunde skapa saker som inte existerar men ändå göra så att ögat ser ett skapat objekt. Nu kanske det blev lite flummigt men vad tror ni?
LSD?
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in