Hejsan!
Tänkte ta mig en tripp ner till Tyskland för att handla hem till mig själv och för en kommande släktträff i sommar.
Jag har aldrig åkt tidigare och läst en jävla massa om det. Jag vill inte stöta mig med tullen för jag lär nog vara skitnödig så det räcker även fast man inte gör något fel. Som man alltid är när man te.x blir stoppad av polisen fast man vet att inget fel har begåtts
Hur som helst så tänkte jag köpa
15 lådor öl
10 lådor cider
10 liter sprit
ca 20-30 liter vin
Jag tog för givet att cidern räknas som öl då det är ungefär samma alkohol halt men någon nämnde att cider räknas som vin, hur räknar dom i tullen?
Enligt tullen får man ta med sig följande, men vart räknas cidern in? det är väl typ 4.5 - 4.9% alkohol i cidern jag tänkt köpa.
Jag undrar också vad som räknas som vin och som starkvin. Vad räknas likör till? Som har typ 17-20% alkohol
10 liter sprit
20 liter starkvin
90 liter vin
110 liter öl
Jag har läst flera hundra inlägg om sprit resor till tyskland men aldrig sett svaret på min fråga.