Citat:
Ursprungligen postat av sajbersimon
Man märker att flashback är ett drogliberalt forum när det hela tiden skapas trådar med så jävla dåliga konspirationsteorier hela tiden. Nej, det existerar inget "samhälle" som försöker förtrycka dig.
Jag brukar inget illegalt! Det är ej heller en konspirationsteori utan jag "skojade."
F.ö. har sällan du svaret till vad som är eller inte är en konspiration.
Citat:
Ursprungligen postat av Soffbord
En av mina absoluta favoriter är mötet mellan Chaerephon, en av Sokrates följare och oraklet i Delfi:
Chaerephon: O orakel, vem är visast och mest upplyst i hela världen?
Oraklet i Delfi: Sokrates.
Chaerephon: Hur kan detta vara? Sokrates hävdar att han inget vet.
Oraklet i Delfi: ...
Jo, det är fint - men det känns ju inte så lyckat att inget veta. Enligt mig så är alla kunskaper på en djupare nivå totalt onödiga. Vi måste ner på basnivå och bekämpa idiotin och förtrycket från grunden. Att vara upplyst och/eller intelligent i dagens samhälle borde knappast vara berömvärt.
Citat:
Ursprungligen postat av Vet-hut
Hur blir man tillfreds då DVS, du som vet?
Alltså, klättra upp på Älvsborgsbron och hoppa ner i Stena Lines skorsten när den glider under.
Annars kan du ju sluta ställa dumma frågor och fundera på vad du gillar.
Och gillar du inte att jobba för att försörja dig så kan du ju hoppa ner i skorstenen.
Citat:
Ursprungligen postat av Gridiot
Upplysthet är missförstått. Det är inget man uppnår genom att kopierar någon annans metoder.
Enligt mig är upplyshet när man har full insikt i situationen man befinner sig i. Men man förlorar insikten när läget förändras.
Insikt i "alltet" klarar inte jag av, tvivlar på att någon gör det.
Hm, detta låter flummigt. Således inget att ha?
Citat:
Ursprungligen postat av Thedicewoman
Dock är det med viss avundsjuka eftersom, som du skriver, världen är rutten.
Jo, men det krävs ett visst mått av mod att erkänna detta och våga stå för det. Folk vill inte uppfattas som "dysterkvistar".
Citat:
Ursprungligen postat av Thedicewoman
Och oavsett om det är en brist eller förmåga verkar det onekligen helt underbart att ha en känsla av härlighet att kunna sjunga kumbaya medan världen brinner.
Jag håller sannerligen inte med dig. Att lida är en dygd. Om du lever skall du leva i Verkligheten och ingen annanstans. Blir verkligheten för tuff för dig skall du be till Gud och/eller ta ditt liv. Be till Gud innefattar allt: från prata med vänner, familj, psykolog.