• 3
  • 4
2011-09-17, 10:31
  #37
Medlem
Geres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av småsur
Idag såg jag den i tråden nämnda svt-dokumentären om Grefve Stenbock, han var verkligen före sin tid snarare än en gammal stolle.

Jag har inte hunnit googla så flitigt men någon här kanske vet vad som hände med godset Herrborum? Någon sliskig släkting som nyttjar det som sommarboende?

Greve Magnus letade fram en mycket avlägsen släkting bosatt i Finland, Jarl Stenbock. Han är visst fortfarande bosatt i Finland. Hur han hanterar Herrborum vet jag inte, men efter Magnus alla år av vanskötsel (sic! Någon lantbrukare var han inte) så finns det mycket att göra. Jag har t ex sett skogen.....den hade inte gallrats de senaste 50 åren i alla fall.
Citera
2011-09-17, 10:58
  #38
Medlem
Albertus.Pictors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gere
Greve Magnus letade fram en mycket avlägsen släkting bosatt i Finland, Jarl Stenbock. Han är visst fortfarande bosatt i Finland. Hur han hanterar Herrborum vet jag inte, men efter Magnus alla år av vanskötsel (sic! Någon lantbrukare var han inte) så finns det mycket att göra. Jag har t ex sett skogen.....den hade inte gallrats de senaste 50 åren i alla fall.

Det är trots allt oerhört sorgligt att se hur slottet står och förfaller. Med tanke på att det faktiskt finns en ganska stor marknad för avstyckade egendomar är det underligt att greve Jarl inte säljer huset till någon som kan ta hand om det.

Greve Magnus var den siste i sitt slag, och även om han kanske inte skötte egendomen exemplariskt, så minns jag honom med värme.
Citera
2011-09-17, 12:32
  #39
Medlem
Bobby Knights avatar
Det finns en avlägsen släkting till MS som kalla Erik och även han var underlig. Ni kan läsa mer om honom här:
http://en.wikipedia.org/wiki/Eric_Stenbock

Jag äger böcker av Eric Stenbock.
Citera
2011-09-17, 14:09
  #40
Medlem
Brukspatronhylsas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Torparen
Problemet med Herrborum är troligen det att det ärvs av familjens äldsta son, om det inte finns någon son går arvet vidare till nästa släkting och hans äldsta son. I detta fall har den nuvarande ägaren endast en dotter vilket betyder att hon inte kan ärva Herrborum utan den kommer att gå vidare i släkledet, så då gäller det att ”mjölka” ut fastigheten så mycket så möjligt innan den går vidare. Det är enda chansen för henne att få nytta av Herrborum Så därför tror jag att allt löst kommer att säljas så snart det går samt att reparationerna kommer att bli minimala med andra ord kommer de att se till så inte huset blir farligt att beträda. Du kan jämföra med arvsreglerna för Bernatottarna (om staten inte har fixat det nu) där ärver äldsta barnet yrket medan sonen ärver tillgångarna.
Nej, Herrborrum är inget fideiskommiss. Om det hade varit så hade det ej heller varit tillåtet av sälja av inventarier. Personligen tycker jag att denna typ av egendomar bör stanna inom familjen, men om det inte sköts om med den kärlek som krävs för överlevnad inför framtiden så bör det kanske säljas men då ska köparen väljas med omsorg.

Skräckexemplet är ju affärsmannen Jonas Wahlström (inte han på Skansen alltså hehe) som köpte Archibald Hamiltons gods och rev ut golv och stora delar av interiören från 1700-talet, byggnaden var dessutom byggnadsminne. Vidrigt.
Citera
2011-09-17, 14:09
  #41
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Brukspatronhylsa
Nej det är ej kommunen - Magnus Stenbock var den siste Stenbocken i Sverige men ätten lever kvar i Finland och det är där arvtagaren, Jarl Stenbock, bor. Vet ej på vilket vis de är släkt, men inte jättenära förmodar jag.

- Jarl Stenbock fick ärva Herrborum av sin fars kusin Magnus Stenbock (1911–2007), som var ogift och barnlös.

- Jarl Stenbock är gift med Synnöve och har tre barn, två döttrar och en son. Sonen Anders har två döttrar och en son som heter Erik.

Källa:
http://hd.se/familj/slaktforskning/2...ch-hans-slakt/
Citera
2011-09-17, 22:45
  #42
Medlem
Brukspatronhylsas avatar
Någon som vet om det finns någon möjlighet att komma åt avsnittet av Supersvararna? Frågesportsprogram på SVT från 90-talet med Lars-Gunnar Björklund där greven visade upp en enastående bildning. http://imageshack.us/photo/my-images/195/gmsyt.jpg/
__________________
Senast redigerad av Brukspatronhylsa 2011-09-17 kl. 22:48.
Citera
2011-09-19, 10:59
  #43
Medlem
Brukspatronhylsas avatar
För intresserade, ang. arvtagarens avstyckningar:
http://www.nt.se/soderkoping/artikel...icleid=6299825
- http://www.nt.se/nyheter/artikel.aspx?articleid=3996996
- http://www.nt.se/nyheter/artikel.aspx?articleid=3487914 (Även Örbyhus har en fin vagnsamling)
Citera
2013-12-16, 04:29
  #44
Medlem
B´stards avatar
Herrgården är såld till John Kreuger, brorson till Ivar.

http://www.nt.se/nyheter/artikel.aspx?articleid=7922318
Citera
2023-11-05, 13:04
  #45
Medlem
https://youtu.be/ZbRDey-cM54?feature=shared

Greve Magnus Stenbock
Citera
  • 3
  • 4

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in