Citat:
Ursprungligen postat av
jeerkan
Nahedu, så funkar det inte, du måste byta nummerplåt,chassinummer så det stämmer överens med vad som står på pappret och medans du gör det så bryter du även emot lagen.Urkundsförfalskning, kommer dom på dig blir bilens papper svartlistade och du står med en bil utan en identitet som inte ens skroten vill ta emot.
På den tiden jag höll på med rallybilar så var det inga som helst problem iaf. En bil kunde vara regplåtar, papper och utskurna chassinummer. Det var alltså bara att svetsa i chassinummerna i den nya karossen så hade man en ny rallybil med alla dispenser mm.
Fordonets chassinummer skall finnas på ram/kaross och skall stämma överens med bilens papper, det som krävs är att märkningen skall vara "varaktigt utfört".
Det finns mig veterligen inga krav på vilka delar som får bytas ut mot reservdelar på en skadad bil, eller att man inte får använda begagnade delar från en annan bil. Skulle det vara så att delen med chassinumret måste bytas ut så gör man det och stansar/svetsar in ett nytt nummer.