2011-04-01, 10:28
  #577
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Död o återfödd
Crap, crap och åter crap!
"Ändå nyper han fast matskeden mellan högerhandens tumme och pekfinger och låter sin vänstra hand svepa över den blanka metallen."

Ovan är ett citat från en av artiklarna du länkade till. Notera det fetstilta. Du undrar inte varför han måste hålla i skeden? Varför böjer han inte skeden när den ligger på bordet? Snälla, tänk efter lite.
Citera
2011-04-01, 10:31
  #578
Medlem
Död och återfödd, jag läste lite på din blogg och kom över detta; "Hur vi kan veta att Gud finns? Alla stora helgon som offrat sina liv för Gud!". Bara att du anser det där som bevis för guds existens bevisar att gud inte existerar, eftersom han knappast skulle låta så dumma/korkade människor som du leva.
Citera
2011-04-01, 16:02
  #579
Medlem
Död o återfödds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av engl
"Ändå nyper han fast matskeden mellan högerhandens tumme och pekfinger och låter sin vänstra hand svepa över den blanka metallen."

Ovan är ett citat från en av artiklarna du länkade till. Notera det fetstilta. Du undrar inte varför han måste hålla i skeden? Varför böjer han inte skeden när den ligger på bordet? Snälla, tänk efter lite.

Han smeker ju skeden bara!

Och detta i sin tur gör att skedar hemma hos folk böjer sig, UTAN att någon vidrört dessa skedar!

En dominoeffekt...

Kanske vi får se skedböjning imorgon på Fenomen...
Citera
2011-04-01, 16:04
  #580
Medlem
Död o återfödds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av engl
Död och återfödd, jag läste lite på din blogg och kom över detta; "Hur vi kan veta att Gud finns? Alla stora helgon som offrat sina liv för Gud!". Bara att du anser det där som bevis för guds existens bevisar att gud inte existerar, eftersom han knappast skulle låta så dumma/korkade människor som du leva.

Vi är alla dumma/korkade, som valde att leva här i den mörka färgängliga Gudsförgätna materiella världen, istället för i den ljusa eviga kärleksfulla andliga världen, i Guds personliga gemenskap!
Citera
2011-04-01, 16:21
  #581
Medlem
noksocaws avatar
Okej D&Å jag har en utmaning till Uri Geller.

Eftersom han böjer skeden med hjälp av sin paranormala kraft och allt han behöver göra är att smeka skeden för den ska böjas enligt dig och UG.

Lägg en sked på ett bord och han får bara smeka skeden med fingret och givetvis ska det inte vara en sked från honom utan från någon annan.

Alltså en sked på ett bord och bara ett finger.

Jag tror inte han klarar böja skeden tror du?
Posta denna utmaning på kanal 5 eller aftonbladet eller någon annan och be han bevisa sina paranormala förmågor.

Fast du verkar inte tro på fakta din virrepelle där så testet ändrar nog inte din åsyn.
Citera
2011-04-01, 17:25
  #582
Medlem
VenomXs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Död o återfödd
1 http://www.kanal5play.se/klipp/play/fenomen-intervju-claesakeson
2 http://www.aftonbladet.se/nojesbladet/tv/article8212512.ab
3 http://www.sydsvenskan.se/kultur-och-nojen/article1417382/Uri-Geller-jagar-nytt-underverk.html
4 http://www.nsk.se/article/20110315/NOJE/703149759/1163/blogg/-/skeptikerna-skapade-uri-geller
5 http://blog.jesperfrisk.se/2011/03/23/uri-geller

1. Du tycker på fullt allvar att PROGRAMLEDAREN för programmet Fenomen ska anses som en trovärdig och opartisk källa? Du tror inte att han liksom skulle kunna ha nån nytta av att tala till Uris fördel, och även propagera för paranormala fenomen i allmänhet i samband med en intervju om showen? Som någon annan sagt tidigare, gissa vilket svar du får om du frågar chefen för Volvo vilken som är den bästa bilen

2. Den här journalisten såg skeden böjas framför sina ögon och ÄNDÅ förblir han skeptisk i slutet av intervjun, även bildtexten "Uri Geller har böjt en sked, på något vis." ger ju en antydning om misstankar att det troligen inte skett via magi som Uri påstår. Det du länkat är ju bara ett exempel på en person som inte ens lyckats bli övertygad trots att han sett "förmågan" med egna ögon. Talar emot Uri alltså

3. OK, här har vi det första och enligt mig enda godkända exemplet på en sked som ska ha böjts på ett fullgott sätt för att tydligen imponera på en, får man hoppas, opartisk skribent m.fl.

4. Är precis samma tillfälle som 3, så försök inte få det att låta som separata tillfällen genom att skriva "Sydsvenskans sked" och "Norra skånes sked". Det var samma sked, samma dag på samma cafe

5. Uri tog med sig reportern "bakom scenen" där han böjde en sked, som för övrigt avhandlades i bara ett par meningar mer som en parentes i artikeln. Varför tror du han måste gå iväg bakom scenen istället för att göra det där de satt? Jo, för att kunna för-böja skeden på vägen förstås. Dessutom var det som också nämns i artikeln så mörkt i lokalen att reportern ramlade nerför en trappa för att han inte ens kunde se att det inte fanns något golv nedanför!

Självklart är det ingen match för en person som Uri att i en sådan miljö hinna få in några fingerfärdiga grepp på en sked utan att ögat hinner uppfatta det, det skulle de flesta amatör-trollkonstnärer ha klarat. Uri är som tidigare fastställts väldigt skicklig och fingerfärdig på det han gör och han kunde självklart lätt ha böjt den fysiskt utan att reportern skulle ha märkt det. Han missar i mina ögon mycket trovärdighet genom att göra som han gjorde istället för att bara sitta kvar och böja skeden direkt när han fick den, i det mer upplysta området där intervjun gjordes.

Jag kan alltså bara få ut 1 "riktigt" exempel ur dina länkar på en sked som tillhört en (får man anta) opartisk ägare och på ett sätt som inte mycket enkelt kan avfärdas som fejk.

Ledsen men jag är alltså ändå inte alls övertygad, det finns tyvärr alltför många klipp där Uri i välbelysta TV-studios m.m helt enkelt inte klarar av att uppvisa sina förmågor när han sätts på prov på något mer oförberett sett. Att han kan göra det så fort det bara är mellan honom och någon annan, i nåt mörkt hörn nånstans och framför allt - utan att det hela filmas - tycker jag bara slår fast ännu hårdare att han bara bluffar
Citera
2011-04-01, 18:26
  #583
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Död o återfödd
Här har du några exempel på, bara från de senaste veckorna, där Uri Geller ALLTID lyckats, och alla de gångerna har han använt sig av ANDRAS föremål!

I tur och ordning Claes Åkesons sked, Aftonbladets sked, Sydsvenskans sked, Norra Skånes sked och Dagens Industris sked:

Video: http://www.kanal5play.se/klipp/play/fenomen-intervju-claesakeson
http://www.aftonbladet.se/nojesbladet/tv/article8212512.ab
http://www.sydsvenskan.se/kultur-och-nojen/article1417382/Uri-Geller-jagar-nytt-underverk.html
http://www.nsk.se/article/20110315/NOJE/703149759/1163/blogg/-/skeptikerna-skapade-uri-geller
http://blog.jesperfrisk.se/2011/03/23/uri-geller



Tummen upp för den posten! Nu kan skeptikerna lägga ner med o säga att Uri använder egna skedar, då de från redaktionen tog med sig egna.

Jag tycker de är grymt detta, skulle vilja vet hur han gör det. Enligt honom handlar de om energi.
Citera
2011-04-01, 21:02
  #584
Medlem
fotsvetts avatar
Criss Angel kan också utföra många häftiga tricks som är nästan omöjliga att förklara om man inte själv är en professionell illusionist och mentalist. Men det betyder inte att han har paranormala förmågor.

Det är samma sak med Uri Geller. Bara för att amatörer inte kan förklara hur han gör sina tricks, så betyder det inte att han har paranormala förmågor. Det är en felaktig slutsats som förmodligen grundar sig på önsketänkande.
Citera
2011-04-01, 22:46
  #585
Medlem
Sebaots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Död o återfödd
http://www.youtube.com/watch?v=lERbTkN82go

Det där är ju samma institut som Randi lyckades lura http://en.wikipedia.org/wiki/Project_Alpha
Citera
2011-04-01, 23:27
  #586
Medlem
Jag gillar Uri, han kör sina urgamla trollknep med viss förnyad touch på senare år, och nästan ingen vet hur han gör. Han har väldigt god scennärvaro och lyckas alltid fånga publiken, jag förstår inte hur man kan hata honom som många gör.
Han kallar sig själv för mentalist, vilket är ett medvetet ordval och han aktar sig lite numera för att säga att det är magi han sysslar med. Likväl är det vanliga hederliga fusktrick, som alla andra trollkonstnärer utövar.

Jag gillar tricket där han ska återrita vad någon annan redan ritat. Ingen här på fb och ingen på "google" verkar veta hur han bär sig åt. Visst, förr kanske han smygtittade genom fingrarna eller hade nån spegel som randi påstår, men det där tricket han körde för fredrik&filip, på schulman show och p3 är ju rätt coolt. Det blir alltid samma storlek på objekten han ritar, och på schulman show hamnade dom på exakt samma koordinater. Gissar att han ritar av något, men hur funkar det tror ni? Man får inte se hur det går till under hela förloppet heller så där är det nåt lurt.

Det finns vissa pennor och papper man kan köpa hos magishoppar. Några på magiccafe-forumet diskuterar det lite här:

http://www.themagiccafe.com/forums/viewtopic.php?topic=71907&forum=15&start=30

Ingen mentalist här på fb som faktiskt har en förklaring till det tricket?
Citera
2011-04-02, 16:41
  #587
Medlem
Död o återfödds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Andernilsson
Jag gillar Uri, han kör sina urgamla trollknep med viss förnyad touch på senare år, och nästan ingen vet hur han gör. Han har väldigt god scennärvaro och lyckas alltid fånga publiken, jag förstår inte hur man kan hata honom som många gör.
Han kallar sig själv för mentalist, vilket är ett medvetet ordval och han aktar sig lite numera för att säga att det är magi han sysslar med. Likväl är det vanliga hederliga fusktrick, som alla andra trollkonstnärer utövar.

Jag gillar tricket där han ska återrita vad någon annan redan ritat. Ingen här på fb och ingen på "google" verkar veta hur han bär sig åt. Visst, förr kanske han smygtittade genom fingrarna eller hade nån spegel som randi påstår, men det där tricket han körde för fredrik&filip, på schulman show och p3 är ju rätt coolt. Det blir alltid samma storlek på objekten han ritar, och på schulman show hamnade dom på exakt samma koordinater. Gissar att han ritar av något, men hur funkar det tror ni? Man får inte se hur det går till under hela förloppet heller så där är det nåt lurt.

Det finns vissa pennor och papper man kan köpa hos magishoppar. Några på magiccafe-forumet diskuterar det lite här:

http://www.themagiccafe.com/forums/viewtopic.php?topic=71907&forum=15&start=30

Ingen mentalist här på fb som faktiskt har en förklaring till det tricket?

Att han ritar av genom att följa konturer, kan inte stämma, då han exempelvis inte klarade av att rita av teckningen exakt så som Aftonbladets reporter gjorde:

http://www.aftonbladet.se/nojesbladet/tv/article8212512.ab

Detsamma när Filip & Fredrik hälsade på honom i England, då klarade han inte av att rita av siffran 5:an exakt:

http://www.youtube.com/watch?v=feUUZ_dNuJk

.
__________________
Senast redigerad av Död o återfödd 2011-04-02 kl. 16:44.
Citera
2011-04-02, 23:57
  #588
Medlem
jada jada jada.. död och begraven: Varför böjer inte Uri sig själv till något annat universum, så vi slipper honom och hans gelikar..

För din information så finns det bara EN person som någonsin besuttit paranormala förmågor; Chuck Norris. Han hade inte bara böjt skedarnautan även fått alla skedar som existerar att förintas, gå upp i atomer. Och detta i direktsändning och utan att vidröra något annat än sittt egna vackra ansikte!

Flåt, det finns 2. Även Mcgyver räknas som en av de stora.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in