Citat:
Ursprungligen postat av ForgottenTale
Ja och där finns ju också alltså ett trafikljus där bilen står.
Om pilen är röd där, och jag får grönt ljus från första trafiksignalen. Kör jag då fram till pilen och inväntar grön pil? Eller stannar jag vid det första trafikljuset trots det visar grönt?
Dom främre ska endast vara hjälpljus till dom som är vid stopplinjen och är således synkade, vet inte om jag missförstår dig på nåt sätt.
Eller menar du om det högra är grönt och pilen visar rött? isåfall är det stopp för dig då konturpilen bara är grön om all annan trafik som korsar din väg har rött, därför kallas det också ett konfliktfritt stoppljus.
Oavsett, stanna vid stopplinjen innan korsningen, så länge det inte är mer komplicerade korsningar där det kan var 2-3 korsningar i anslutning till varandra, men borde bli ganska klart hur man ska göra då också.