Citat:
Ursprungligen postat av
gradent
haha alså meningen med graffiti var att synas mest med throws, burners, pieces o tags ja men man måste inte vara Picasso det är mängden som spelar roll men visst blir alla bra efter några år o kör på mer med bättre kvalité men alla är toys nån gång!
Nej,
målet var att försöka synas överallt och
kriteriet var att göra det med kvalitet.
Att bli bra eller ens anständig ska inte ta "några år". Anta något annat yrke eller hobby som en person kan ha, om denne då inte visar på förbättring eller ens har lärt sig grunderna inom hobbyn eller yrket efter "några år" så handlar det ju om någon slags utvecklingsstörning eller nonchalans.
När det talas om kvalitet gentemot kvantitet, hur tänker ni då? Att det antingen skall målas lagliga burners, toy-pieces lite här och var eller finns det en gråzon? I så fall är det riktigt tragiskt att många känner sig tvingade att välja mellan just kvalitet och kvantitet. En del är smarta nog för att förstå att kvalitet och kvantitet kan och bör samexistera.
Och innan något kommer och säger: "hallå, nu för tiden måste man måla jättesnabbt" så tänk efter. Behöver du jättelång tid för att göra något av kvalitet så kanske inte graffiti är ditt kall i livet... och speciellt inte om du då har hållit på med det i "några år". Och innan någon kommer och säger: "hallå, allt är faktiskt subjektivt" så tänk efter. Vad kvantitet betyder inom graffiti är inte subjektivt, kvalitet är kvalitet. Vad som är snyggt rent stilmässigt är något helt annat.
När jag har återbesökt och talat med folk från Göteborg så ger scenen ett intryck av att få är intresserade av positiv utveckling. En stor del målar sitt namn och så mycket mer än så är det inte. Många kanske tycker att det är häftigt att kunna kalla sig "graffare" men i ärlighetens namn så är det bara pinsamt när samma person visar sig vara en groupie på 20 år som inte vet eller egentligen har något med kulturen att göra. Det är få som självständigt brinner för graffiti känns det som.
Hela problemet med scenen är ju att de yngre målarna ser att majoriteten av de som sätter standarden för kvantiteten också sätter standarden för kvaliteten.