Citat:
Ursprungligen postat av tpac
Hur gör jag för att inte bli rädd när någon konfronterar mig osv? Jag har stake, men känns som om jag jämt är rädd när någon säger något till mig (hotfullt). Vill inte ha det så längre, vill visa stake som jag gjorde när jag var yngre. Då betecknades jag som ruskigt farlig, jag vill inte gå och behöva vara rädd så fort jag blivit hotad osv.
Hur gör jag? Vad för psykiska träning borde jag köra? Jag kan slåss osv.
Detta är kanske en ganska svår nöt att knäcka, men faktumet att du nämner huruvida du kan slåss eller inte tycker jag flaggar för att du resonerar konstigt. Jag tror att man snarare måste ha personliga principer inpräntade i psyket för att kunna få en inre trygghet att luta sig tillbaka på.
Det låter någorlunda flummigt antar jag, men om man hela tiden fokuserar på en personlig mantra när man möter andra människor så blir det nog lättare att agera därefter och samtidigt fäkta bort alla konflikter och tankar som irrar runt i huvudet. T.ex. så skulle du kunna tänka "jag är stenhård men rättvis, lugn, trevlig och hövlig" när du talar med andra, för att kunna skaffa dig ett inre lugn som hjälper dig i stressiga situationer.