För att få salt som kroppen behöver så lär ingen som äter ute/färdiglagat behöva extra vad jag sett på diverse skrämsel program.
Men för att dra ner på salt konsumtionen så är gradvis tillvänjning att rekommendera.
Jag gick över till Kalium salt (finns säkert massor med sånt)... Men sen är väl inte det hela tricket, minska gradvis. Cold turkey (inge salt alls) eller vad det nu heter är ingen hit, maten smakar inget - eller rättare sagt den smakar "fel".
Jod har jag ingen aning om man behöver, men selen om man nu skall vara petig finns väl inte så mycket i Svedala - om man inte äter vilt.
Jag käkar ca 50% hemskaffat. Jagat eller fiskat eller uppfött så jag tror jag klara mig på selen sidan. Jod kan det vara värre med. Men jag har inte kollat.
Råd jag fick av läkare var att dra ner på salt pga blodtrycket, inga pekpinnar på vad jag skulle ändra i kost. Men om det är ett förbiseende av läkaren eller inte har jag ingen aning om.
Borde byta jobb istället, skulle göra underverk för trycket.
Jod tabletter finns väl... Har hört talas om dom, men aldrig knaprat sånt.
Hoppas det virriga inlägget hjälper. Substitut har jag inte hittat (som hjälper) men Blair´s kryddor gör att det smakar starkt i alla fall. Bara det smakar nåt.
Nam plah eller fisksås är salt, men då är det salt i den. Skitgod att wooka i. Dock använder jag den sparsamt då jag helst inte skall salta. De gör jag i alla fall, men lite mindre i alla fall.