Jag spelade FFXI flitigt när jag var yngre och älskade det. Sedan bytte jag till WoW, och spelade det ett tag också, men jag lade snabbt av med WoW då så många barn spelar, och för att det är så sjukt lätt.
Jag sitter här med en FFXIV-kopia som jag ännu inte har installerat, p.g.a. alla de dåliga recensioner jag har läst om spelet.
Tror ni att FFXIV kommer att kunna göra en comeback som ett bra MMORPG?
För mig känns det inte så ljust ut i FFXIVs framtid, främst då spelet faktiskt i sig är klart, och att de som jobbade på det har gått vidare till andra projekt. Nu är det ju ett nytt team som arbetar med att försöka fixa det, men hur tror ni att det kommer att gå?
Självklart handlar ju det i slutändan om pengar, och därför finns det inte en chans att SE kommer att ge upp och stänga servrarna. Dock så tror jag inte att FFXIV någonsin kommer att kunna bli lika framgångsrikt som FFXI.
Tankar kring ämnet?