Som rubriken lyder behöver jag fixa fram 2500kr innan fredag 11/03.
Alternativen är få eftersom har betalningsanmärknigar så är alla typer av lån uteslutna.
Har ingen förälder eller vän/bekant jag kan låna av heller.
Har fast jobb men eftersom jag fått löneförskott 4månader i rad nu så går det inte mer.
så nu är min fråga vad kan jag göra?
vill inte göra ngt kriminellt heller.
Pengarna ska gå till hyran, jag har redan kollat om en avbet. plan men
jag ligger efter så mkt med den. Så det är ej möjligt.
detta är min sista chans..
Så jag är mkt tacksam för alla seriösa svar! MVH ToL
Verkar som det enda du kan göra är att kränga av grejer du inte behöver längre. Ring runt och kolla om folk behöver hjälp med ströjobb osv. Lycka till!
Av det lilla jag sett hittills så undrar jag om du verkligen är förmögen att sköta din ekonomi själv.
Hur lyckas man sätta sig i skiten att hamna efter med hyran och även behöva förskott på lönen upprepade gånger och samtidigt äga en "nästan ny gps"?
Räkningar först, leksaker sedan.
Även om någon gav dig 2 500 kr så skulle du i långa loppet inte klara av att hantera din lön låter det som.
Jag föreslår att du försöker låna pengarna av någon jobbarkompis eller flera beroende på hur de har det ställt. Det är nog den enklaste vägen.
När du löst denna bit är det dags att du tar och växer upp och lär dig sköta ekonomin. Gör en budget och håll dig till den samtidigt som du bygger upp en buffert för oförutsedda händelser och kostnader. Pysslar du med droger eller liknande föreslår jag att du slutar med det. Har du en dyr hobby bör du lägga den på is ett tag.
Tjänar du bara lite pengar ska du kolla om du har rätt till bostadsbidrag.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!