2011-03-04, 20:19
  #1
Medlem
Disappearances avatar
Hej Fb!

Behöver lite hjälp här nu. Jag har ett lins-abonnemang hos Synoptik som kostar 332 kr i månaden. Hösten 08 flyttade jag från Malmö till Kalmar för studier. Pga det ville jag flytta mitt abonnemang till Kalmar. Fanns liksom ingen anledning att ha kvar det i Malmö, så jag gick in till Synoptik här i Kalmar, likaså ringde jag min gamla butik i Malmö, och bad om att förflytta abonnemanget.
Då började det strula som fan. Helt plötsligt fick jag vare sig räkningar eller linser. Efter många samtal så började de dyka upp, varav räkningarna helt sonika började sluta komma. Jag har ringt och ringt under ca ett års tid till min butik i Malmö, där abonnemanget hamnade till slut ändå -.-

Varje gång jag ringde och frågade var mina räkningar tog vägen fick jag samma svar, "Jag ska ringa leverantören och kolla" eller "Jag återkommer när jag pratat med chefen". Men har inte hört ett ljud! Kanske korkat att be om räkningar, men samtidigt, jag vill inte få samtliga bortkomna räkningar på en fet räkning. Detta förklarade jag ett flertal gånger, och fick samma svar varje gång "Vi återkommer". Nu idag trillade det ner en räkning på 7500:- spänn från Synoptik. Försökte ringa med ekonomiavdelningen hade redan stängt och öppnar igen på måndag.

Helt ärligt, vad tror ni kommer hända? Jag har verkligen ringt och försökt lösa problemet med mina bortkomna räkningar. Men det har inte hjälp. Ska ringa och snacka både med chefen och ekonomiavdelningen på måndag. Finns det risk att jag kommer behöva betala skiten, vilket jag verkligen inte råd med????

Snälla, kom med hjälp!

Tack i förhand.
Citera
2011-03-04, 20:35
  #2
Medlem
Hamskerpers avatar
Har du fått linser men ej betalat för dessa så åker du nog på att betala allt nu ja. Men du borde kunna ringa och be dem dela upp det på några månader så du inte behöver betala 7500kr på ett bräde.
Citera
2011-03-04, 20:37
  #3
Medlem
kesostampes avatar
En liknande sak hände mig, skaffade en hemsida via FS-data men fick aldrig några räkningar. Helt plötsligt två år senare så kom en räkning för hela kalaset, det var bara att betala och se glad ut.

En liknande sak hände på min arbetsplats, en liten bugg gjorde så att de kunder som hade samlingsfaktura (var endast 3-4 kunder av några hundra) inte fick några fakturor utskrivna samt att förfallodatum sattes några år fram. Vår revisor var måttligt imponerad när detta uppdagades och vi fick skicka samlingsfakturor som var upp till ett och ett halvt år försenade.
I detta fall precis som mitt personliga så var kunden tvungen att betala.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in