Citat:
Ursprungligen postat av wraang
det beror på. var det cannabis så är det dåligt. eftersom att har ungdomar tillgång till det, så brukar dom hålla sig borta från alkoholen, som dödar betydligt fler
det måste ju ha varit cannabis. vem fan samlar 20+ kilo koks på samma ställe? tror dom hade spritt ut det lite mer.
Håller till viss del med dig. Problemet är ju att 23kg Cannabis (som det nu inte är) hade gynnat den organiserade brottsligheten som alltid är skadlig för samhället hur man än vrider och vänder på det. Tyvärr säljs ju inte Cannabis av staten eller via utskänkningstillstånd. Däremot tror jag inte att Cannabis håller ungdomar borta från alkohol.
On Topic:
Om det är cola, är det inte fråga om livstid på den mängden? Kan inte straffsatserna alls ska jag erkänna men kan det bli livstid även på amfetamin? 23kg Pulver kan ju ställa till en del oreda i samhället oavsett om det är cola eller Affe. Antar att det är ganska koncentrerat när det är sånna mängder också.
Man hör inte mycket i media om det här, något som någon vill tysta ner? Jag får en känsla av att det blir många gripande runt det här beslaget i slutändan och att någon kändare organisation nyss gick miste om en del pengar. Ingen som sitter p info eller vill sprida lite gåtfulla rykten?