Citat:
Ursprungligen postat av dopeman
Får jag fråga vad du utgår ifrån? Är det någon undersökning, rankning eller har du personlig erfarenhet? Kollar du på urank exempelvis (dock från 2010) hamnar Jönköping under Luleå, Södertörn, Umeå osv. dvs. långt ifrån SU/LiU.
Du blandar ihop högskolan jönköping med handelshögskolan. Olika skolor, olika världar, du lär förstå en vacker dag. Om KI startar en ekonomiutbildning betyder det inte att den blir bäst i Sverige bara för att universitetet är högst rankat, likaså kan HHS överleva trots att den aldrig är med på internationella universitetsrankingar eftersom den inte har tillräckligt många instutitioner. Du har uppenbarligen väldigt märklig uppfattning om hur ekonomiskolorna ser ut idag om du drar in södertörn och luleå som konkurrenskraftiga skolor. Om du inte vet vad du pratar om förstår jag inte varför du ska bumpa en tråd och komma med vilseledande information i någon slags personligt agg-syfte, när TS faktiskt ställer en genuin fråga. Det är dumt, korkat och tyder på att du är en ganska svag karaktär med knapphändig akademisk erfarenhet.
Jag baserar min erfarenhet av egna studier på andra universitet samt vänner. Och framför allt i diverse rankingar från civilekonomernas rapport och ekonomistudenternas bekräftas detta tydligt. Inte bara löneutvecklingen är god för ihh studenter. Ihh studenter är också bland de som får snabbast jobb trots att jönköping är den klart oattraktivaste regionen i Sverige med ganska begränsade möjligheter till extrajobb om man jämför med lund/uppsala. Att IHH studenter oftast får jobberbjudanden innan avslutad utbildning kan dock också bero på att de flesta som väljer att plugga här ändå är ganska utåtgående (entrepreneurial) och inte nödvändigtvis pga skolan. Jag vill dock vara väldigt försiktig med att upphåsa jönköping då den trots allt har lite kvar till "bank"-klubben vilket ändå kan tillägnas Lund och Uppsala. IHH är en mycket mindre skola än både Lund, GU och Uppsala och inriktning entreprenör/konsult medan både uppsala och lund mer iriktar sig på tunga finansmasters. JIBS tyngsta master är entreprenör vilket rankas till bland den främsta i europa. Fördelen men jibs är just denna, den asnpirerar inte som någon finans skola. Istället erbjuder den HR-department att diversified företagens kompetens och få in internationella studenter som inte lutar sig åt det bekväma, är många gånger vad företagen behöver. Det tror jag är den största styrkan för jibs-studenter.
Flera kamrater till mig har även fått internship från bolag i utlandet och JIBS är direkt targetschool för flera kända bolag. Mkt företagsmingel gör det relativt lätt att knyta kontakter bara man visar framfötterna.
IHH ger dig många möjligheter, men precis som Lund,uppsala eller gu så kommer inget gratis pga skolan, vilket man i stor utsträckning kan säga att det gör för hhs-studenter. Snarare ett svar på TS frågeställning om att en examern från ihh står sig väldigt starkt med goda möjligheter att verkligen krydda till den.
Hur som, är det viktigt att jag tillbakavisar direkt absurda påståenden som faktiskt las fram i denna tråd läggs fram denna tråd då det gav en väldigt skev bild.