Citat:
Ursprungligen postat av usernamet
Amorteringen i framtiden är inte känd, det kommer att komma både politiska utfall samt förändringar i hur bankerna ser på topplån.
Ett prisfall på 20-25% (bland de tamare navelskådningarna) i kombination med topplån från och med 75-85% (85% "lagstadgat" idag) gör att av en köpesumma idag på 2.5 miljoner idag kan allt över 1.25 miljoner i lån imorgon innebära en brådskande amortering, kanske på 10 år. Så tar ni 2 miljoner i lån kan det handla om att amortera 750.000:- på 10 år för er. Det är inte alls en orimlig situation som kan utveckla sig. Under tiden kan ni få svårt att flytta till större boende då banken inte vill ge er lån till detta. Det är detta jag menar med att "klara av" det som komma kan.
Hyresrätten känns ganska trygg i sammanhanget, och den kan ni bara släppa om ni vill flytta.
Edit: beräkningarna är höftade, men det finns mycket svängrum.
Men när det väl är dags för oss att ha ett möte med min bankman så antar jag att han råder oss till den bästa lösningen när vi ansöker om lån.
Och jag är medveten om att topp-lånet kan komma att ändras, men måste verkligen räntan och det man amorterar ändras efter hand? Så vitt jag vet så kan man låsa det.
Angående det du skrev om större bostad och ge er lån till detta?
Förstår inte riktigt vad det är du syftar på.
Detta är som sagt det jag har planerat:
Införskaffa mig en tvåa i centrala Göteborg. ( Eventuellt i behov av en renovering. )
Låt oss säga att lägenheten går loss på 1 700.000 och vårat totala lånebelopp är 2 000 000.
Vi använder resten av summan till att totalrenovera lägenheten.
Och låt oss säga att vi amorterar 1200kr/månaden.
Vilket resulterar i en total avbetalning på 14.400kr/per år.
Totalt: 100.800 på 7 år.
Och vi talar även om centrala Göteborg. En totalrenoverad lägenhet som köptes för 1 700.000 och som har varit i vår ägo i exempelvis 7-8 år.
Oavsett vilken ekonomisk situation vi då befinner oss i, så har lägenhetens värde ökat med x antal hundratusen, vilket är logiskt.