Citat:
Ursprungligen postat av Brain Damage
Kan du då förklara hur dagisbarnen kan ha sådan fingertoppskänsla för rätt och fel? Har de pluggat kristen etik? När jag ex skummar brottsbalken 4, 5 och 8:e kap. inser jag att små barn har oerhört bra koll på detta.
Normalt tycker jag att du alltid har briljanta inlägg, Nickep, men nu måste du faktiskt visa vad du menar. Ge oss ett konkret lagexempel och förklara hur det är grundat på kristen etik och varför det inte kan härledas till den inneboende känslan för rätt och fel som till och med småbarn har.
OT(?)
Hur kunde en tråd som denna urarta så snabbt till detta?
Fråga
GodlessFreedomNow och någon till!
Låt oss i fallet dagisbarn: åter kika på den av
Bouchard och
McGue utmärkta uppdelningen av karaktärsstyrande egenskaper och hur stor andel av dessa som för den vuxne kan anses genetiskt styrda. Man skulle möjligen kunna betrakta de medfödda karaktärsegenskaperna som verktyg att bygga på, slipa eller reducera under uppfostrans och den ackumulerade erfarenhetens gång. Nedanstående tabellering har man kommit fram till efter tvillingstudier.
Medfödda - %-andel (v. spalt)......
%-andel genom miljöpåverkan(h. spalt)
57% vad gäller öppenhet...............
43 %
54% utåtvändhet...........................
46 %
54% traditionalism.........................
46 %
50% generell kognitiv förmåga......
50 %
49% samvetsgrannhet...................
51 %
48% neuroticism ............................
52 %
42% medgörlighet .........................58 %
38% aggression .............................
62 %
Som synes har miljön en oerhörd betydelse för hur individens karaktär i vuxen ålder gestaltar sig.
De dagisbarn du hänvisar till i Sverige har, oavsett om hemmet är ateistiskt eller religiöst, uppfostrats enligt grundläggande regler för mänsklig samvaro - vad man bör och inte bör göra plus div. praktiska regler vid matbordet, på toaletten, vid på- och avklädning, de får lära sig att vara hjälpsamma, artiga, inte ljuga osv.. Grundstommen finns i de flesta kulturer/ideologier (religiösa eller inte). Först i vuxen ålder märker man av de väsentliga ideologiska skillnaderna som styr upp lagstiftning och utmätning av straff (stor skillnad t.ex. mellan kristna och muslimska länder).
Gör man den klassiska jämförelsen med gatubarnen i Rio, ser man en helt annan karaktär på de barnen i förhållande till våra. Där gäller "djungelns lag" - att överleva. Att stjäla för att mätta magen blir då ett självändamål, medan våra välmatade dagisbarn inte behöver bekymra sig om födointaget, utan får tid över att putsa på sin karaktär i annan mer sofistikerad riktning. En samling samlevnadsregler som ackumulerats under årtusendenas gång. Den som tror dessa vara till större delen medfödda, tror fel.
I ett land som Sverige kommer skoltiden och så småningom arbetsmarknadens krav och lärospån att ytterligare forma karaktären. Den kristna kulturen har för hela västvärlden haft en avgörande betydelse för hur vår civilisation utvecklats. Den kulturen har i sin tur lånat många drag från tidigare kulturer före biblisk tid. Vad Kristendomen stått för är sammanställning och spridning av de bästa samlevnadsreglerna. Under århundradena har även dessa putsats. Det är dessa som avspeglas i vår lagstiftning, även i dess moderna form.
Vad gäller t.ex. svensk lag gäller i stora drag likande upplägg som i flertalet kristna länder. Varje jurist känner väl till den kristna, etiska grunden framför allt bakom:
- Äktenskapsbalken
- Föräldrabalken
- Ärvdabalken
- Jordabalken
i
Handelsbalken finns rader av lagrum med etiska principer direkt härledda till Kristendomen - i
sociallagstiftningen likaså. Att ur de tusentals sidorna lagtext plocka ur och härleda enskilda lagrum till den kristna etiken är meningslöst. Den som vill ta sig tid till det detaljarbetet kan gärna göra det. Jag skulle då föreslå att en särskild tråd öppnades för ändamålet. Dessutom skulle vi i denna tråd hamna ytterligare utanför trådämnet!