Citat:
Ursprungligen postat av zondar
Det första man gör innan man bråkar med något annat är att försöka med att starta datorn i felsäkert läge och på så sätt få tillgång.
det riktiga adminkontot går nämligen inte att ta bort, så så bort du bootar felsäkert läge så kommer du använda detta. Förutsatt att du tog bort ditt eget adminkonto
Systemåterställning används mycket sparsamt, det brukar bråka en massa med drivrutiner.
Problemet är att även om jag startar i safe mode så har jag inget admin konto, jag har fortfarande bara mitt vanliga konto som på något sätt har blivit ett gästkonto. Jag har försökt att göra ett nytt admin konto, uppgradera mitt konto till admin samt systemåterställa, inget av dessa fungerar. Systemåterställningen startar inte ens, troligtvis p.g.a. att jag bara har ett gästkonto.
edit: jag lyckades till slut använda installations skivan och återställa via den, tack så mycket för all hjälp!