Citat:
Ursprungligen postat av skailet
Tjena, installerade om datorn nyss. Jag installerar drivrutiner till nätverket och ljudet, det funkar prima. Sen ska jag installera till grafikkortet och det vill sig inte. Det var kanske 1 månad sedan jag installerade om datorn och då funkade exakt samma drivrutin.
Jag har Nvidia 8600 GT. Jag har laddat hem senaste versionen på Nvidias hemsida. Men mitt i installationen kommer det upp ett felmedelande där följande står :
Component Version Status
PhysX systemprogramvara 9.10.0514 Not installed
nView 135.36 Not installed
Grafikdrivrutin 260.99 Failed
Jag är som ett frågetecken. Jag har provat ca 20 gånger nu, startat om datorn, provat drivrutiner till liknande grafikkort, men det funkar inte. Det som är så skumt är att det funkade för bara nån månad sen. Min polare sa att jag skulle prova en äldre version av drivrutinen, men jag hittar inte det någonstans. All hjälp uppskattas! Mvh jeppe
Kan vara fel på den versionen av drivrutinen du försöker ladda ner. Kontakta Nvidia eller ladda ner en äldre version.