2011-02-17, 16:59
  #1
Bannlyst
AF har på regeringens uppdrag satt i propaganda en "generationsväxling" och Maud Olofsson sa på Centerns kommundagar dom ska satsa på invandrare

http://www.expressen.se/nyheter/1.2318293/invandringen-ska-radda-c

– Vi har pratat för lite om invandringen, säger Olofsson. – Man beskriver ofta invandringen som kostsam, att de inte jobbar. Jag vill istället beskriva en annan faktabas, nämligen att de bär upp välfärdens kärna runtom i landet.

– Invandrarna är mer företagsamma än vi svenskar, de är mer högutbildade, de har en lägre ålder som vi behöver för vår demografis skull och åtta av tio kommuner skulle minska sin befolkning om inte vi hade invandringen. Jag tror inte att svenska folket vet om att det är så, säger Olofsson.


Tänk på vad denna kvinna säger om er svenskar när ni läser resten

http://www.generationsväxlingen.se/generationsvaxlingen-slar-hart-mot-glesbygden-och-mindre-orter/

I dessa kommuner som tappar aktiv befolkning ökar försörjningsbördan kraftigt för dem som arbetar och till detta kommer att den kommunala ekonomin försvagas.Skillnaderna växer mellan tillväxtregioner och övriga delar av landet när det gäller tillgången på befolkning i aktiv ålder. Under generationsväxlingens mest framträdande år, alltså perioden 2009-2015, väntas i glesbygden och övriga småorter dubbelt så hög andel pensionsavgångar — cirka 3 procent per år — som i de tre storstäderna. År 2025 väntas 64 procent av storstädernas befolkning vara mellan 18 och 64 år, jämfört med 51 procent i glesbygden och övriga småorter.

Jag finner en ren desperatione i texten att fylla kommunerna med invandrare? Givetvist har vi inte tid att vänta till år 2025 utan detta ska göras 2015!

Vilken slump år 2025 nämns? Det är andra hälften av urholkningen av vår Pension och 30 års avtalet! Är det möjligen till prioriteringen av alla invandrare alla pengar från vår pension går och varför vi måste jobba mer och längre? Konsekvenserna av 30 års avtalet kan ni läsa i min andra tråd


I nuläget består 28 procent av storstadsbefolkningen i aktiv ålder av utlandsfödda, mot bara 8 procent i glesbygdskommunerna.Det beror på flera faktorer hur mycket generationsväxlingen kommer att slå mot olika län och kommuner. Den viktigaste faktorn att dämpa effekten är att integrationen av utrikesfödda på arbetsmarknaden förbättras. De utrikesfödda utgör en stor arbetskraftspotential och därmed spelar de en avgörande roll för den ekonomiska utvecklingen i landet och för enskilda kommuner.


1. Varför nämns inga siffror på skyhög arbetslöshet vi har idag?

2. Varför nämns inga siffror på skyhög ungdomsarbetslöshet vi har idag?

3. Varför verkar man rent desperat i sin propaganda att sprida invandrare i kommunerna man säger kommer få åldrande befolkning, minskad befolkning?

Det jag inte förstår när jag läser om generationsväxlingen, och det behov av invandrare vi verkar vara i behov av trots 20 års massinvandring, trots skyhög arbetslöshet hos invandrare redan nu?

http://www.svd.se/naringsliv/nyheter/hojd-pensionsalder-ska-utredas_5925357.svd

– Det är för många som lämnar före 65 års ålder och det är ganska många fler som skulle kunna arbeta längre än till 65 som inte gör det, sade Kristersson och tillade att han egentligen inte ser någon fixerad pensionsålder framför sig.

Ett första, ganska enkelt steg jämfört med övriga eventuella förändringar, kunde vara att höja gränsen för hur länge en arbetstagare har rätt att stanna kvar i jobbet från 67 år till 69 år.


Varför ska våra förläldrar kanske jobba 2 eller 4 år mer, blockera de få jobb som finns om vi nu är i sånt otroligt behov av arbetskraftsinvandring pga åldrande befolkning? Varför ska de äldre då jobba längre? Räcker det inte att dom urholkat pensionen för våra äldre? Det är något som inte stämmer här och jag har mina misstankar

http://www.generationsväxlingen.se/

Kolla på bilden, en bild med en vit hand, stafettpinne i guld och en svart hand.

Om vi nu är i sånt behov av arbetskraftsinvandring

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=4229637

På byråkratsvenska heter det fas 3, och det är den nedersta delen av rutschkanan för en arbetslös, som förbrukat sina 300 dagar med a-kassa, och som sedan hamnat i den så kallade jobb- och utvecklingsgarantin.

Där får han eller hon först under 450 dagar coachning och praktik. Det är fas 1 och 2, och där är ersättningen 65 procent av a-kassan. Sedan väntar fas 3, där man arbetar utan lön.

Man får leva antingen på försörjningsstöd från kommunen, det som förut hette socialbidrag, eller på något som kallas aktivitetsstöd från Försäkringskassan. Det kan röra sig om allt från ett par tusenlappar per månad upp till max 9000 kronor. Den som tackar nej till fas 3 riskerar att bli av med sin ersättning.


Fas 3 har redan blivit verklighet för långtidsarbetslösa svenskar.

http://www.aftonbladet.se/ledare/ledarkronika/ingvarpersson/

Den som utförsäkrats från a-kassan ska först få coachning för att själv hitta ett jobb. Sedan följer praktik och andra åtgärder. Till sist öppnas dörren, eller kanske luckan, till fas 3.

Därmed försvinner rätten till aktiva insatser som skulle kunna göra det möjligt att återvända till ett jobb.

Det handlar om en utfasning från arbetslivet.


Börjar ni bli oroliga nu? 9 av 10 svenskar enligt AB fastnar i FAS 3 Samtidigt fyller man på med nya arbetslösa invandrare man prioriterar hundratusentals kronor med före långtidsarbetslösa svenskar i FAS 3 med lögnen! Minska segrationen och skapa integration!

De har oftare funktionshinder, de är oftare äldre och de har ofta varit arbetslösa tidigare. Personer som har svårt att få ett jobb. Gratisarbete, många gånger med konstruerade arbetsuppgifter, gör inte mycket för att ändra på den saken.


Vad kommer hända med denna grupp av tiotusentals långtidsarbetslösa svenskar? Äh strunt i svensken, det är brist på arbetskraft! För en nyanländ arbetslös invandrare ser det ut så här

http://www.arbetsformedlingen.se/For-arbetsgivare/Stod-och-service/Insatser-och-program/Utlandsk-bakgrund/Instegsjobb.html

Att få ett instegsjobb är också en möjlighet för den nyinflyttade att snabbare lära sig språket. Den som fått uppehållstillstånd under de senaste 36 månaderna kan få ett instegsjobb under längst 24 månader. Beslut får tas för sex månader åt gången.

Ett instegsjobb innebär en subventionerad anställning. Alla arbetsgivare som anställer en nyanländ invandrare kan få 80 procent av lönen i bidrag, dock max 800 kronor per dag.


När ska ni långtidsarbetslösa svenskhatare att ni är körda på den svenska arbetsmarknaden om ni hamnar på FAS 3? Varför vill man inte hjälpa er där? Varför PRIORITERAR man invandrare?

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=4229637

– Avsaknaden av ett körkort är ett problem för många grupper i Laholms kommun. Det är inte bara nyanlända flyktingar som kommer närmare arbetsmarknaden genom att ha ett körkort, utan även ungdomar och andra bidragstagare, säger Anna Haraldsson


Det är inte bara nyanlända flyktingar, vad får en flykting när han kommer till Sverige och uppehålltillstålnd?

http://www.sollentuna.se/Sollentuna-kommun/Omsorg--socialt-stod/Flyktingintroduktion/Introduktionsersattning/

Förutom introduktionsersättning får han SFI och 12.000 i Bonus

http://www.skanskan.se/article/20101103/KAVLINGE/711039770/1087/kavlinge/*/godkant-i-sfi-kurs-ger-bonus

Den som klarar kurs B får 6 000 kronor. Fortsätter man studierna och klarar C-kursen utökas bonusen till 8 000 kronor. Den som får godkänt i Kurs D inom får det maximala beloppet på 12 000 kronor i bonus.

Bonusen kan beviljas alla nyanlända invandrare mellan 18 och 64 år som folkbokförts i Sverige efter 1 juli 2010.


Förstår ni vad Generationsväxlingen handlar om?

1. Placera oönskvärda långtidsarbetslösa, äldre och utförsäkrade svenskar på FAS 3
2. Ge så många flyktingar som möjligt PUT för billig arbetskraft och ersätta svensken
3. Betala flyktingar introduktionsersättningar medans tusentals sjuka blir utförsäkrade
4. Betala flyktingar instegsjobb i 2 år - vi måste jobba 2 år längre för att få lika mycket om 20-30-40 år.
5. Betala flyktingarnas körkort - Tiotusentals unga har inte råd med körkort

Är det det här generationsväxlingen handlar om? Prioritera invandrare före hundratusentals långtidsarbetslösa sjuka och äldre svenskar?

Är det det här Fredrik Reinfelds bok "det sovande folket" handlar om?

Är det det här alla svenskhatare vill ha? Bli utbytt av en flykting som prioriteras mer i värde än dig själv?

Är detta det största svek lögn och landsförräderi i Sverige idag?

Till er som hyllat mångfalden under senaste 15-20 åren. Hyllar ni den fortfarande?
__________________
Senast redigerad av Dubbelpost 2011-02-17 kl. 17:34.
Citera
2011-02-17, 17:04
  #2
Medlem
fjiskens avatar
Sverige har verkligen fallit de senaste årtiondet. Läskigt hur snabbt land kan rasa.
Citera
2011-02-17, 17:05
  #3
Medlem
..FAN..s avatar
Den som klarar kurs B får 6 000 kronor. Fortsätter man studierna och klarar C-kursen utökas bonusen till 8 000 kronor. Den som får godkänt i Kurs D inom får det maximala beloppet på 12 000 kronor i bonus.

Bonusen kan beviljas alla nyanlända invandrare mellan 18 och 64 år som folkbokförts i Sverige efter 1 juli 2010.


Jaha.. ska man börja muta de små svinen Var är Sverige på väg?

Fråga: kan jag utvanrda i typ en månad och sen invandra till Sverige igen? Jag skulle ju få massor med fördelar
Citera
2011-02-17, 17:09
  #4
Bannlyst
Jag ringde själv upp AF kundservice för att få FAS 3 bekräftat

Jag själv har akassa, men när mina aksssa dagar tar slut efter 300 dagar, då påbörjas jag FAS 1 och FAS 2

Jag frågade kvinnan vilken ersättningsnivå jag ligger på efter 300 dagars arbetslöshet med a-kassa, 65%

Så svenskar, dags att vakna upp kanske?

När tiotusentals arbetslösa svenskar nu kommer hamna i FAS 1-2-3 med 65% av sin lön

Så fyller man på med tiotusentals nya arbetslösa invandrare med instegsjobb på 80%

Invandraren får 17.900 per månad i 24 månader eller 800kr per dag. För vår regering är i ren desperation att byta ut arbetslösa svenskar mot invandrare så deras lögner kan fortsätta.

Vad får du av din lön på 65% i 450 dagar??? Inte 800kr? 300-400 kr kanske?

Grattis tokvänstern och liberala! Ni kommer bli drabbade själva nån dag! Kanske inte nu när ni är unga och är arbetslösa. Men när ni blir 40-50 år gamla

Då kommer man prioritera Achmed och Abdulla före er! före er! Precis som Mona Sahlin har sagt! Söker 2 samma jobb och den ena heter Mohammed!

Oj vad jag njuter när jag läser min egen sammanfattning nu Hur ska ni tokvänster kunna hitta något argument mot mig här?

Känner ni några polare i FAS 3?? Kan ni inte fråga han. Vad tycker du om att Achmed får 18.000 i månaden i instegsjobb? Kan ni inte fråga era arbetslösa polare varför man prioriterar en nyanländ arbetslös invandrare medans din polare är i FAS 3?



__________________
Senast redigerad av Dubbelpost 2011-02-17 kl. 17:12.
Citera
2011-02-17, 17:22
  #5
Medlem
Roadworkers avatar
Hur mycket får en Svensk inföding i pengar när h*n är i FAS 3?
Citera
2011-02-17, 17:31
  #6
Bannlyst
Bra inlägg dubbelpost.
__________________
Senast redigerad av Kissmeyer 2011-02-17 kl. 17:34.
Citera
2011-02-17, 17:32
  #7
Bannlyst
Kort kort korta versionen

Det går ungefär 3-5 långtidsarbetslösa svenskar, sjuka och äldre som tvingats till FAS 3 ingen vill ha att göra med

Medans Achmed prioriteras med instegsjobb på 18.000 i månaden, SFI och 12.000 i bonus och introduktionsersättning tills Achmed skrivs in på instegsjobb

Kommer ni ihåg vad Maud Olofsson sa?


http://www.expressen.se/nyheter/1.2318293/invandringen-ska-radda-c

– Vi har pratat för lite om invandringen, säger Olofsson. – Man beskriver ofta invandringen som kostsam, att de inte jobbar. Jag vill istället beskriva en annan faktabas, nämligen att de bär upp välfärdens kärna runtom i landet.

– Invandrarna är mer företagsamma än vi svenskar, de är mer högutbildade, de har en lägre ålder som vi behöver för vår demografis skull och åtta av tio kommuner skulle minska sin befolkning om inte vi hade invandringen. Jag tror inte att svenska folket vet om att det är så, säger Olofsson.


Hur känns det att inte vara prioriterad som svensk? Kommer ni fortsätta hata SD efter ni läst detta? Kommer ni fortsätta prioritera invandrare och flyktingar som prioriteras för att få jobb före er själva?

När ska ni vakna upp och inse, att dom som skapar vi och dom, är våra politiker!

För hur kan man annars som Maud Olofsson gör, kalla svensken för lat och outbildad? Ni är inte önskvärda!
__________________
Senast redigerad av Dubbelpost 2011-02-17 kl. 17:36.
Citera
2011-02-17, 17:38
  #8
Medlem
Kaiser Chiefs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Maud Olofsson
– Invandrarna är mer företagsamma än vi svenskar, de är mer högutbildade, de har en lägre ålder som vi behöver för vår demografis skull och åtta av tio kommuner skulle minska sin befolkning om inte vi hade invandringen
Den fetstilta delen skulle jag vilja se belägg för, Maud.
Citera
2011-02-17, 17:49
  #9
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Kaiser Chief
Den fetstilta delen skulle jag vilja se belägg för, Maud.

Är det inte det som är sån stor lögn om att "satsa på invandare"?

http://www.arbetsformedlingen.se/For-arbetsgivare/Stod-och-service/Insatser-och-program/Utlandsk-bakgrund/Instegsjobb.html

Att få ett instegsjobb är också en möjlighet för den nyinflyttade att snabbare lära sig språket. Den som fått uppehållstillstånd under de senaste 36 månaderna kan få ett instegsjobb under längst 24 månader. Beslut får tas för sex månader åt gången.

Ett instegsjobb innebär en subventionerad anställning. Alla arbetsgivare som anställer en nyanländ invandrare kan få 80 procent av lönen i bidrag, dock max 800 kronor per dag.


Om invandrarna är så mer högutbildade än lata unga svenskar. Varför ska då staten pumpa in 18.000 månaden för NYA arbetslösa invandrare man fyller på medans arbetslösa svenskar tvingas till FAS 3 och 5000 i månaden?

Detta är sån förbaskad lögn så jag kokar av ilska hur korrupt Sverige är!

Ingen kommer att kunna motargumentera mig om varför bekanta jag känner ska accepter dom tvingas till FAS 3 medans det är STATEN som pumpar in 18.000 månader för en ny arbetslös invandrare

Hur ska NÅGON kunna motargumentera detta att det går 3 st med 5000 i FAS 3 på Achmed som får 18.000 i instegsjobb??

Jag kan säga som så... att den dagen jag hamnar på AF och FAS 3 kommer jag ta upp varför Achmed får instegsobb på 18.000 och inte jag!
Citera
2011-02-17, 17:53
  #10
Medlem
leprasjuklings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dubbelpost

Jag kan säga som så... att den dagen jag hamnar på AF och FAS 3 kommer jag ta upp varför Achmed får instegsobb på 18.000 och inte jag!

Eftersom 30% av de i fas-3 är utrikes födda, kan du säkert diskutera just detta med Achmed.

För övrigt gäller instegsjobb bara för nyanlända (under tre år) och under förutsättning att de samtidigt läser sfi.
__________________
Senast redigerad av leprasjukling 2011-02-17 kl. 18:00.
Citera
2011-02-17, 18:02
  #11
Medlem
Roadworkers avatar
Glöm inte att Svensken skall betala A-kasseavgift under tiden med,
är facken inblandade i skiten med.
Citera
2011-02-17, 18:21
  #12
Medlem
Jag önskar att politiker hängde på flashback.. och lite fler medier som inte har nått med vänstern att göra..
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in