Citat:
Ursprungligen postat av exjuvantibus
Först lite riktad kompletterande anamnes. Duration? Plötslig eller smygande debut? Konstant eller intevallartad smärta? Vill han helst ligga stilla med uppdragna ben? Haft kräkningar och isåfall blodiga? Är han säker på att det var näsblod och inte blodig kräkning? Svart eller blodig avföring? Tidigare perf ulcus, pancreatiter eller kolecystiter? Tidigare bukdiagnoser i journalen? När åt han senast?
Sen statuskomplettering. Är buken brädhård? Defence? Släppömhet? Vågslag? Uteslut ljumskbråck. Provmässigt vill jag även ha LPK, amylas, kalcium, leverstatus, TPK, PK/APTT. Givetvis bastest/blodgrupering om ej taget.
Oavsett svar ska han ha två grova nålar, stora mängder Ringer, fasta och täta vitalparameterkontroller, gärna varje kvart initialt. KAD med timdiuresmätning om patienten accepterar det. Sen skall han på en CT-BÖS med frågeställningarna fri gas/vätska, pankreasödem, kolecystit, annan inflammatorisk retning samt ileus. Med tanke på alkoholpåverkan och skalltrauma samt näsblod skulle jag här också dra iväg en CT-hjärna/ansiktsskelett innan man funderar på v-sond och liknande. Antar att han inte har ont i nacken. Med tanke på att han trots förhöjt kreatinin ändå ligger relativt snålt i Hb skulle jag nog kolla i tidigare journaler, och om det inte legat lågt tidigare, beställa några enheter erytrocyter att ha i beredskap.
Anamnes och statuskompletteringen bör ge en hyfsat säker preldiagnos som jag baserat på det jag vet nu gissar är i första hand pankreatit eller perf ulcus. Skulle det luta mer åt perf ulcus skulle jag sätta in Tazocin samt Pantoloc iv också. Men vi får väl se vart vi landar, Adjutor är ju lite lurig av sig

Tar det som en komplimang att du tycker jag är lurig
Uffe säger att han fått mer och mer ont under den senaste tiden och att det är en konstant smärta. Smärtan blir varken sämre eller bättre vid olika ställningar och han har inga problem med att ligga stilla. Han säger att han kräks ibland men att det oftast är när han har druckit för mycket, förnekar blodiga kräkningar. Avföring är inte svart, snarare åt det ljusare hållet med viss gråaktig nyans.
Du kollar i journalen och hb har varit på nedåtgående de senaste två månaderna, dock finns inga äldre medicinska anteckningar utan han verkar ha varit ganska frisk trots sitt missbruk. Uffe är inte riktigt säker när han åt senast men är helt säker att han ätit något under gårdagen. Buken är uppsvälld och du misstänker vätska, klämmer på ben som visar pittingödem över fotryggen. Ej brädhård buk, ingen släppömhet. Inga tecken till ljumskbråck.
LPK 12,0 TPK 100 Amylas 1,2 Ca u,a leverstatus visar på alkoholmissbruk asat/alat kvot 3. P-k 1,4 bastest visar att uffe är A Rhd positiv.
Du sätter två grova nålar och flushar ringer, uffe får något vilt i blicken när du ens nämner kateter.
Du skickar uffe på CT-bös men när han kommer fram blir han återigen aggiterad och slår vilt omkring sig, säger att han skall fan inte ha något med pirater att göra, således ej adekvat. Sjuksköterskan som hängt med från akuten ringer och frågar dig om du vill söva ner patienten för att genomgå röntgen.
Hur svarar du? Har du missat något? Varför blir han återigen aggiterad, och värre denna gång?
EDIT: BTW, jag skall åka till annorstäders för sent julfirande under morgondagen. Kan vara svårt med tillgången på internet och kan ha svårt att svara men ska försöka fixa det så gott det går, men om jag inte svarar på en dag eller två så vet ni varför.