Citat:
I grunden bygger myten på att personer med utländsk bakgrund aldrig blir svenskar och att det skulle vara ett problem om människor har en bakgrund i ett annat land.
Personer med utländsk bakgrund kan bli svenskar, men det kan ta allt ifrån några generationer till fler än tio (egentligen blir en utlänning aldrig svensk, men siffran går evigt mot noll och blir reellt obetydlig tillslut). Detta förutsätter att de blandar med folk som redan är 100% svenska, annars tar det längre tid eller rent av blir omöjligt om tillräckligt många icke-svenskar redan blandat sig in i genpoolen och därmed förändrat dess struktur. I så fall blir
ingen svensk och svenskarna har försvunnit som folkgrupp, för all evighet.
Vem är då svensk? Jo, någon som delar en genealogisk historia med andra svenskar. Genealogi betyder ungefär "läran om familjeband" och det avser helt enkelt folk som är släkt med varandra. Du och dina syskon har en genealogisk historia, du och din granne har, du och din afrikanska granne har och du och din hamster har en.
Den relevanta genealogiska historian i detta fallet är den som utspelat sig här i Sverige och lett till de människor som vi kallar svenskar. Svenskar är helt enkelt en sorts familj, en viss typ av människor som levt nära varandra och skaffat barn med varandra. Vi har bildat en
folkgrupp.
Precis som du delar utseende och kanske personlighet med dina föräldrar och med dina syskon delar även folkgruppen svenskar utseende och personlighet med varandra. Utseendet kan variera men vi vet nog alla hur en "typisk svensk" ser ut och det finns även ett visst svenskt beteende som manifesterats i kulturen under många många år.
Men det är inte allt du delar, du delar även en släkttavla med alla andra svenskar. Precis som du kan spåra dina förfäder genom släktträd i din lilla familj kan du även göra det i din "stora" familj.
Att praktiskt rita upp ett släktträd över alla svenskar blir svårt, framförallt eftersom svenskarnas historia går många tusen år tillbaka (huvudsakligen sextusen år sedan, men det går att finna spår av de allra första människorna här i alla svenskar).
Som tur vad finns det ett annat sätt att mäta detta släktbandet, nämligen genom en alternativ tolkning till genealogin kallad genetik.
Vad är då genetik?
Jo, väldigt förenklat har människan något som kallas DNA, som är en (egentligen två) molekyl som helt enkelt fungerar som en sorts "ritning" för att bygga upp levande varelser. DNA gör detta genom att fungera som en slags kod och där koden helt enkelt utgörs av fyra olika kemiska ämnen som har fått var sin bokstav efter sitt namn (A,T, C och G ). Dessa bokstäver kan kombineras i all oändlighet och därmed kan livet ta sig många olika former.
Kan detta då visa om någon är svensk?
Ja, naturligtvis! DNA ärvs som bekant ifrån föräldrarna och då bör ju detta naturligtvis manifestera sig i större familjegrupper med.
Tittar man på en liten bit DNA hos exempelvis en hamster kan man finna en sekvens på exempelvis ATGTGCTCCAGTCGT, hans avlägsna släkting afrikanen har då sekvensen TACTGCCGGTGTCAT och afrikanens lite närmare släkting svensken kanske har sekvensen TACTGCCGGTGTCAA.
Det finns alltså fysiska och konkreta skillnader mellan olika genealogiska grupper. Vissa behöver man gå in på mikronivå för att se, medan andra är mer uppenbara. Hudfärgen och beteendet hos afrikaner är ganska uppenbara saker, medan andra skillnader inte åstadkommer särskilt mycket och kan bara ses i ett laboratorium.
Går man in i labbet kommer man dock till min poäng,
man kan se släktträdet.
Genom att mäta dessa små skillnaderna i sekvensen kan man särskilja individer åt och dessa individer bildar olika grupper beroende på vart de kommer ifrån.
Här är några exempel, varje person är en symbol och varje symbol är unik för "etniciteten".
http://3.bp.blogspot.com/_ro2ijOk8JWc/SJ9PG9d6fCI/AAAAAAAAAHk/_8hqX4tEwaE/s1600-h/europevariation.jpg
http://blogs.discovermagazine.com/gnxp/files/FinnsAreAsian.jpg
http://img213.imageshack.us/img213/2475/nelis2009plot.png
http://blogs.discovermagazine.com/gnxp/files/2010/07/indo1.png
Som du ser bildar inte bara vita, utan svenskar unika genetiska kluster (även inom Sverige finns det sådana, ovanstående bilder är långt ifrån exakta).
http://2.bp.blogspot.com/-aceH5egUnjI/TjsZ_-X9MMI/AAAAAAAAD54/yvTHMs3Pnag/s1600/swedish.png
Det finns även andra sätt att mäta skillnaderna, genom matematiska uttryck som fst-index
http://en.wikipedia.org/wiki/Fixation_index#Autosomal_genetic_distances_based_o n_SNPs
Nu till slutklämmen.
Svenskar är en konkret fysisk skapelse, vi har en unik "kemi" -en fysisk verklighet- som bara vi har och därmed finns vi lika mycket som vilken annan kemisk skapelse som helst säg dina värktabletter, din mat, solen eller hela universum. För att tillhöra denna gruppen måste man dela våran fysiska verklighet, annars är man INTE svensk och man kan inte byta sin fysiska verklighet bara genom att flytta hit, födas här eller tala svenska utan den måste ärvas.
Således förnekar man verkligheten om man förnekar svenskarnas existens och säger att utlänningar kan bli svenska. Visst, enstaka kommer efter många generation bli det som jag skrev i början men massinvandringen och dess konsekvenser kommer inte leda till att invandrare blir svenskar utan att svenskarna blir invandrare!