Citat:
Ursprungligen postat av
Ruskigbuss
Det här var ju en väldigt underlig tanke - varför skall nu plötsligt somalier vara de som definerar vad som är svensk? Tänkte du verkligen rätt nu?
Ja, det gjorde jag. Jag tänkte rätt.
Invandrare är generellt inte PK så de ser inte med PK-glasögon och använder ofta korrekta nationalitetesbeteckningar. Om du någon gång hört en invandrare prata om grejer i förorten så vet du hur det låter. Som lite helgpyssel kan du få välja om du tror det är alternativ a) eller b):
a) Ey mannen det var en somalier som mucka med serben och då kom hans kompis chilenaren och slog han stenhårt. Somaliern ringde på sina brorsor och sen kom också, ah du vet gänget från Eritrea, deras kompisar och det blev ett djälva bråk. En svennekärring från skolan försökte gå emellan men vi knuffa ut horan.
a) Ey mannen det var en svensk som mucka med svensken och då kom hans kompis svensken och slog han stenhårt. Svensken ringde på sina brorsor och sen kom också, ah du vet gänget från Sverige, deras kompisar och det blev ett djälva bråk. En svensk kärring från skolan försökte gå emellan men vi knuffa ut horan.