Citat:
Ursprungligen postat av yellowgrey
"hoppa på alla lockande erbjudanden" nej inte alls.
Jag ville stoppa min inre dialog dvs. vi har alltid en inre dialog i vårt sinne. Stänger man av den dialogen, finns bara nuet. Meditation gick inget vidare. Sen hittade jag en metod för att bli "tom i huvudet" på tankar och det blev fotografering. Det har tagit mig 5 år av mental träning av stänga av dialogen.
När dialogen stängs av existerar inte dåtid eller framtid. Endast det jag ser genom linsen. Den här goda vanan har gjort att jag lever i en omedelbar framtid dvs. 1 - 2 dgr framåt. Saker och ting som ska göras, människor som kommer på besök, noterar jag i almanackan sen glömmer jag bort det. För 14 dgr framåt är inte väsentligt.
"de små problemen" skulle annars äta upp fingrarna på en. Hur jag försörjer mig är inte relevant.
(samma mening skrev jag under inlägget Den sanna glädjen) Att leva i nuet, går inte. För då skulle du alltid leva i ett nu...nu...nu... och då skulle inget bli gjort. Men däremot liiite längre i framtiden, inom ett rimligt nu, där man personligen kan hantera ett sådant tillstånd, är det fullt möjligt.
hm, den inre dialogen utgör ett hinder från att leva i nuet?
en sak bara: på det fysiska planet lever vi alla i samma nu. skillnaden är bara vad vi gör med tiden, det har inte lika mycket med tanke som med handling att göra.
att leva i nuet kräver enligt dig en totalt objektiv betraktare? det förstår jag inte. vi bär alltid med oss det vi redan har upplevt och vi kan inte nollställa oss.
för egen del har jag varit en nu-levare in absurdum, två år gick bokstavligen åt till att hänge mig det jag absolut helst ville göra för stunden, och det gick helt åt skogen, MEN, jag levde i nuet, och struntade tyvärr i konsekvenserna. det var en härlig tid, men på bekostnad av min utbildning och framtid.
jag brottas fortfarande med detta problem, att inte kunna sätta upp lite mer långtgående planer. att leva för stunden får helt olika utgång beroende på vem áktören är. du verkar ha hittat ett sätt som fungerar hjälpligt, men jag vet många som faller offer för sitt lättsinne, de har hängivit sig en aktivitet som för stunden känns bra, och i efterhand känns mindre bra.