Citat:
Ursprungligen postat av B´stard
Oki, det finns väl en anledning till att folk flyttar in till svenska föreningen, de kräver inte 3 månadshyror i deposition, vilket är ganska standard i Norge. Men fy fan vad de tjänar pengar där!!! 4*3000 för ett litet skitet rum i det sunkigaste kvarteret i Oslo/Norge, bara massa noggrer o zigenare överallt där

Skillnaden är väl att om man hyr på vanligt vis så får man tillbaka depositionen.
Hyr man av Svenska Föreningen så behåller de 2/3 av "depositionen" även om man skött allt perfekt vilket uppenbarligen var olagligt.
Annars var det inga större överraskningar.
Svenskar åker till Norge för att ta skitjobb som norrmännen inte vill ha för att det är för hårt arbete och för dåligt betalt.
Folk från Östeuropa och Asien åker till Sverige för att ta skitjobb som svenskar inte vill ha för att det är för hårt arbete och för dåligt betalt.
Enda skillnaden är att i Norge ligger arbetslösheten på runt 3,6% och i Sverige ligger den på runt 7,8%. Frågan är var norrmännen ska åka om deras ekonomi försämras.