2011-02-02, 16:00
  #1
Medlem
Hej

Min barbara hp dator med windows 7 slutade att fungera. Helt plotsligt bara. Jag kommer så långt som att windows startas och kan røra po musen men skærmen ær svart. Hordisken fungerar so det måste va operativsystemet som kraschat.

På en datorbutik har i Norge so skulle det ta 10 dagar att kopiera over alla filer till ett usb. Hur long vantetid brukar det va i Sverige? Killen i datorbutiken tog sig dock tid att branna en cd-skiva till mig som man kunde "boota" datorn med. Han snackade om att starta upp något mini-xp? Har testat att trycka i cd-skivan men det hander ingenting. Ska man kanske hålla in någon knapp samtidigt? Vad gor jag for fel?
Citera
2011-02-02, 16:04
  #2
Medlem
Micke67s avatar
Har du testat att trycka på f8 när datan startar upp och välja felsäkert läge?
Citera
2011-02-02, 16:23
  #3
Medlem
LillePs avatar
Du måste nog ändra inställningarna i bios, alltså trycka F8,F2,DEL eller liknande vid uppstart. Sedan ändra så att cd skivan är primär boot.
Citera
2011-02-02, 19:04
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Micke67
Har du testat att trycka på f8 när datan startar upp och välja felsäkert läge?

Jo..jag har testat felsækert læge och den hænger sig fortfarande.
Citera
2011-02-02, 19:39
  #5
Medlem
Sitelists avatar
Ta ut disken ur datorn och skaffa dig en hdiskkabbinet för 2.5" sata disk. Sedan är det bara koppla kabbinetten med usb sladd till annan dator.

http://www.inet.se/artikel/4902137/h...-usb-2-0-esata
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in