Citat:
Ursprungligen postat av bestammer-senare
Jag förstår inte riktigt vad du menar, tid kan självklart mätas i meter om man har ett förhållande, en hastighet. Men meter kan inte mätas i exempelvis substansmängd...f.ö. är väl substansmängd en helt onödig grundstorhet? det är ju bara ett tal?
substansmängd är ju ingen enhet utan bara ett dimensionslöst tal (tror jag iaf.). Och precis som du säger behövs en hastighet för att gå mellan meter och sekund, men det fina är ju att vi har en universell hastighet som är lika för alla betraktare, ljushastigheten. På samma sätt kan andra naturkonstanter användas för att plocka bort fler enheter tills man bara har en enda kvar. Säg t.ex. att vi vill mäta meter i sekunder istället. Då kräver vi c=1 utan någon dimension. Men vi vet att c = 3*10^8 m/s, vilket betyder att s = 3*10^8 m.
Detta görs vanligtvis inom t.ex. partikelfysik då alla längder, tider, energier och massor uttrycks i elektronvolt, och det underlättar dimensionsanalys väldigt mycket, då man bara behöver hålla koll på potensen hos eV. (teknisk detalj: man sätter då c=h-streck=k_B=1 dimensionslöst)