2011-01-27, 12:02
  #1
Medlem
Hallå där.
Kan börja med o berätta ja börjar plugga på distans nu och har fått csn lån.

Vill ha tips på HUR jag klarar mig bäst och hur mycket pengar ja ska lägga på det ena o andra.
Jag har just nu en beviljad inkomst på 6100 från CSN men skall vara 8200 ungefär om jag inte har helt fel så det ska fixas.

Just nu ser det ut såhär med räkningar ( ändringar kan ske ).

1000 kr på Klarna (tabbe för ett år sen).
Tele2 ABB 500kr.
Telia Bredband 339
Hyra 2800
Telia Pratasurf 270 ( går ut i mars).
Måste ha SL kort varje månad men kommer lyckas åka på ungdom 420 kr
samt ett gymkort 100kr månaden.

Hur mycket bör maten gå på ungefär?
kan leva snålt...vet de kommer krävas och jag är beredd, vill såklart betala av skulderna snabbare ( klarna o tele2 abbet...Använder bara kontantkort just nu.

Kommer försöka hitta extrajobb såklart.

Tack på förhand.
Citera
2011-01-27, 12:32
  #2
Medlem
GronTomats avatar
Då du just nu har så pass dålig ekonomi så rekommenderar jag att du kollar netto eller willys reklamblad och sen köper du den mat som är billigast, nästa vecka gör du om samma sak och kollar bladet efter vad som är billigt och köper hem igen.
Citera
2011-01-27, 13:08
  #3
Medlem
Tack! Det ska jag verkligen göra.
TIdigare beräknade utgifter på ca 5400 är nu nere på 4590 kanske någon hundring högre beroende på saker som kan hända och så.
Citera
2011-01-27, 23:50
  #4
Medlem
GronTomats avatar
Jag hoppas det går bra för dig, jag har själv fått leva på lite pengar i perioder så jag vet att det kan vara riktigt klurigt att få pengarna att räcka till. Men vad det gäller maten så brukar man iaf kunna komma billigt undan med erbjudandena.

Lycka till!
Citera
2011-01-28, 13:16
  #5
Medlem
Maten går som sagt att fixa tror jag om man gör veckoschema med maträtter samt storkokar vissa saker.
Spar man tid kan frysa..
Har även märkt jag kommer få "lön" från ett pokerföretag då jag jobbar som affilate där och det har börjat löna sig nu
Citera
2011-01-28, 13:57
  #6
Medlem
Det finns gott om gratis sätt att träna på, så blir det kris kan du alltid sluta gå till gymmet och träna på annat sätt.

Och tänker du på vilka råvaror du köper kan du äta extremt billigt. Jag har kunnat få ner portionskostnaden till 5 kr per portion, och då pratar vi inte anorektikerportioner. Vet att det nämnts tidigare i tråden det här med mat, men alla är inte medvetna om vilken extrem skillnad man kan få bara genom att leva på billiga råvaror. Kolla kilopriser i mataffären också!

Kläder etc. kan man köpa second hand, inte alltid man tänker på det heller. Om man nu behöver nya kläder alls, bäst är ju att slita på dem tills de går sönder

Vet inte om du är intresserad av tidningsprenumerationer, men dagstidningar kan man ju läsa på nätet t ex.

Vet inte om jag kommer på mer tips. Jag är själv inte student men lever relativt billigt ändå eftersom jag åker utomlands för mina pengar etc. Har också nyligen betalat av en skuld i förtid. Man mår väldigt bra av att leva såhär. Tänk såhär: Om du inte kan skaffa ett extrajobb så "jobbar" du ju ihop pengar ändå när du t ex lagar mat, genom pengarna du sparar in genom att laga den faktiskt kan gå till annat, såsom räkningar/hyra (Eller till en buffert för detsamma om du skulle dra in för lite någon månad).

Lycka till
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in