Stavros Loucas kröning till superlärare verkar helt grunda sig på de goda resultat som hans elever på "science-enheten" påstås uppnå, dessa klasser beskrivs på Rinkebyskolans hemsida som: "Sveriges spetsklasser i matematik. Vinnare i den internationella matematiktävlingen Känguruns Hopp de sju senaste åren.".
Alla med normal akademisk allmänbildning känner till begreppet socioekonomiska faktorer och att man alltid måste vikta för detta innan man jämför resultat från tex en grundskola centralt i en universitetsstad och en mitt i ett arbetarklassområde om man vill ha ett mätvärde på hur väl skolan och dess lärare i sig presterar. Att Rinkebyskolan elever med ett upptagningsområde nästan enbart bestående av socialgrupp 3 och lägre skulle ha "Sveriges spetsklasser" och prestera internationella tävlingsresultat i matematik på löpande band framstår naturligtvis som fullständigt osannolikt för varje bildad betraktare.
Tyvärr är inte våra journalister i regel varken bildade eller allmänbildade, de nämner gärna sin viktiga granskande uppgift men hemfaller oftare åt den mer rent kopierande. De tre följande sakerna krävs det inte mycket grävande för att börja ifrågasätta:
(Inom parantes jämför jag med en annan skola med matematikinriktning, Näsbyskolan i Täby.)
- Tävlingsresultatens giltighet som nationell nivåmätare
Så långt som att Kängrun är internationell tävling stämmer det, runt 6 miljoner elever jorden över deltager varje år. Däremot är inte dess huvudsyfte själva tävlandet utan att stimulera och utveckla (främst de medelmåttiga) elevernas intresse. På den svenska hemsidan kan man läsa "en matematiktävling med inriktning på alla elever, det är alltså inte en elittävling."
Den nationella elittävlingen i Sverige heter Högstadiets matematiktävling, ingen av Loucas elever har nått finalen där.
(Täby: Kängrun nämns inte, däremot att "Skolan har också vid ett flertal tillfällen vunnit den nationella tävlingen Högstadiets matematiktävling, senast läsåret 2008/2009.")
- Tävlingsresultatens rimlighet
På Rinkebyskolans hemsida ligger en artikel från 2004 som stoltserar med att hela 2 elever i åk 8 och 7 st i åk 9 hade alla rätt. Vad som inte står där men som går att hitta i tidningsartiklar är att i de runt 400 andra klasser i Sverige som gjorde den här tävlingen samtidigt var det bara 1 annan elev som hade alla rätt.
Med kännedom om att tävlingen görs på den egna skolan och de tävlande övervakas på det sätt den egna läraren anser lämpligt överlämnar jag åt var och en att dra sina egna slutsatser...
(Finalen i Högstadiet Matematiktävling går på Danderyds gymnasium och övervakas på det sätt som tävlingsledningen anser lämpligt.)
- Hans elevernas prestationer
2005 avgick 14 av 28 av Loucas elever i science-klassen med slutbetyget MVG i matematik. Imponerande kan först tyckas, men betänk att detta är en profilklass i matematik där de mest intresserade av runt 130 i en åk 9 på skolan har sållats ut.
(Täby: "Läsåret 2009/2010 hade 22 av våra elever nått MVG i matematik A, den första kursen på gymnasiet, redan på vårterminen i år 9.")
Efter att de tre ballongerna har punkterats är det inte mycket kvar av det som lyfter honom i alla artiklar som är skrivna. Att han är engagerad kan man nog inte ta ifrån honom, men det bör ju krävas lite mer innan man utses till nationell pedagogisk ledstjärna.