Citat:
Ursprungligen postat av Turbo-Niclas
Förr har de haft en roll i det. Men för att hålla uppe finansbubblan? Aldrig hört om något så tokigt...vilken bubbla...den sprak för 3 år sedan om han inte missat det...LOL
Dessutom så gömmer inte knarkkungar pengar i USA, utan det är utländska banker som gäller.
Nej...det hela låter alldeles för tokigt
Appropå bubbla så hävdar en vän till mig (från handels) att USA:s ekonomi är klart övervärderad. Kanske inte den bästa källan men alltid ngt.
Vad jag kan tänka mig är att speciellt invenstmentbankcheferna vill åt knarkfolkets likvida medel. Dessa pengar ger högre vinster för dem och driver upp aktiemarknaden eftersom mer pengar pumpas in vilket leder till ännu högre vinster osv.
Om man ponerar att den amerikanska regeringen har gör analysen att deras ekonomi är beroende av knarkpengar så är det enda den kan göra för att undvika en krash att fortsätta pumpa in pengar i systemet och då med knarkpengar.
Appropå utlänska banker så köpte den amerikanska jätten Citigroup just en sådan knarkpengatvättbank från Mexico, så visst vill de lägga vantarna på dessa pengar också. Även om det sköts så informellt som möjligt/nödvändigt.
Det kan förstås vara som Tippi skriver men jag tyckte herr Ruppert hade en poäng i mångt och mycket.