Citat:
Ursprungligen postat av jenkolainen
Det känns som många missuppfattat vad som är vidrigt med denna film. Många här skriver att våldet inte är så extremt och att de sett värre. Jag kan hålla med om att det inte är våldet som gör denna film så hemsk. Jag har också sett värre, jag blir inte särskilt illa berörd av våld, jag tror att de flesta är relativt avtrubbade när det gäller just våld, blod, misshandel. Vi har ju växt upp med det (i alla fall min generation, 80-talisterna). Men den här filmen handlar om något annat som för mig är helt nytt.
Filmen har en genomgående obehaglig känsla och kämpar för att innehålla så mycket förnedring som möjligt. Det är inte våldet som är uppseendeväckande, det är:
* Nekrofili
* Våldtäkt som avslutas i mord (och våldtäkten fortsätter efter personen är död)
* Barnpornografi
* Incest/våldtäkt (så att barnet blöder)
* Förnedring
* Sadism
Jag vet inte vad ni ser på för sjuka klipp, men detta var något helt främmande för mig.
Vill också påpeka att jag har sett Saló och visst hade den sina scener (framförallt då de äter avföring) som fick det att vända sig i magen. Men jag tyckte ändå att den kändes som en film som hade en handling och som speglade 1940-talets nazism och fascism på ett trovärdigt och bra sätt.
Och den var enligt mig inte i närheten av vissa scener från "a serbian film".
Synd att Men in Black inte kan komma och radera mitt minne...
först trodde jag det handlade om någon saw liknande film, var inställd därefter, men efteråt förstod jag att det var en väldigt skum film.
Tycker ärligt talat att man ska bara se denna film om man är intresserad av gore osv. annars ser jag inget värde i filmen.
Varför jag inte ser värdet i filmen är för att jag ser skräckfilm för att bli rädd och det tycker jag är en okej känsla. Men att bara känna sig äcklad, nae det är ingen sjyst känsla.