2011-01-18, 15:48
  #1
Medlem
Raketprofetens avatar
Ex-presidenten Ben Alis parti RCD blev idag uteslutna ur Socialistinternationalen på grund av att partiet inte följer SI:s principer.

Förnuftets Röst
Citera
2011-01-18, 16:01
  #2
Medlem
sang-reals avatar
Alltså de olika internationalerna som finns på vänsterkanten är ju det yttersta uttrycket för det totala hyckleriet.

Socialistinternationalen har ju haft det tunisiska regeringspartiet CDR i sin organisation sen 1970 talet och partiet har lika länge varit en förtryckarapparat. Först nu när partiet är avsatt så utesluts det?? Vad fan är det. Det var alltså okej så länge dom lyckades hålla folket i schack men nu när det blåser snålt så kickar man ut dom.

Det skulle vara kul att höra sossarnas förklaring till varför man godkänt partiet i alla år.

ANC är ju en annan juvel i familjen som visat sig kunna styra sydafrika på ett ypperligt sätt. Jag väntar bara på att sydafrikanerna ska tröttna på det styret och skicka ut ANCs högsta höns. Men då utesluts väll dom också.
__________________
Senast redigerad av sang-real 2011-01-18 kl. 16:04.
Citera
2011-01-18, 17:32
  #3
Medlem
BattleSmurfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sang-real
Alltså de olika internationalerna som finns på vänsterkanten är ju det yttersta uttrycket för det totala hyckleriet.
Hela socialdemokratin är starkt präglad av hyckleri. Även i Sverige.
Citera
2011-01-19, 01:09
  #4
Medlem
Socialdemokratin är hyckalre lögnare och förädare att ha med RCD är ett av många utryck för det.
Ett annat exempel var när kemal ataturks parti togs med i socialsitinternationalen. Sossarna hade ju innan dess roat sig med att betala nazister för att mörda rosa luxemburg och karl lieberknekt så ataturks slakt på strejkande arbetare föll saocialdemokraterna i smaken.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in