Citat:
Ursprungligen postat av Gustav2adolf
Denna vecka får ja min bil som ja var över i Miami och köpte.
De har tydligen ingen som helst rostskyddsbehandling under bilen där.
Så ja ringde en lokal företagare som sprutade på något "klet".
7000 kr för en behandling som skulle hålla 3 år och 10 000 för en som ska hålla 5 år.
Då sa en bekant till mig att lämna in de och få de sprutad med vanlig slet olja till ett pris av 1000 kr.
Han sa dock till mig att man måste spruta de varje år sedan men att man dock troligt vis aldrig kommer att få rost under de.
Han menade dessutom att de skulle var bättre än de andra, pga av att de kommer torka och spricka efter några år.
Så vad er åsikter om de?
Hur kommer bilen användas och är det en veteranbil eller nyare bil?
Säg att det är en 60-talare i rostfritt skick som används enbart under den saltfria perioden. Då hade jag valt (och har även gjort detta i praktiken) en seriös hålrumsbehandling men låtit bli att behandla underredet med annat än vax.
Att spruta på ett tjockt oljelager på en rostfri veteranare gör att den ser ut som en sönderrostad och svetsad bil man försökt fräscha till med rostskyddsmassa för att dölja rosten.
Det är nog lättare att sälja en bil som är ren och vaxad undertill än en nersmetad dito.
Är det en nyare bil skulle jag dock kört på stora numret!