Citat:
Ursprungligen postat av reporter71
Jag tycker det är klar arbetarprägel på din analys om vad white trash är ändå. arbetare är överrepreseterade bland kriminella, sjukpensionärer, mc-snubbar, fattiga och säkert också adhd-diagnos. (jag tro faktikst jag har läst det).
handlar inte begreppet om en visss del av av arbetarklassen, men inte hela. typ, arbetare som det går dåligt för?
Ta till exempel en kriminell advokat som är långtidsjukskriven, och därmed fattig. Han missbrukar ngt för att han har så tråkigt. Han har lite psykiska problem.
Men han är advokat och pratar "fint" och bor på östermalm, eller i innerstaden. hur många skulle kalla homnom white trash? Inte många. men byt ut advokat mot rörmokare, eller golvläggare? Ja då antar jag att du skulle kalla honom white trash?
Begreppet som sådant är egentligen svårt att applicera på sverige, då det är ett amerikanskt uttryck som beskriver den fattig vita underklass av norm och rotlösa människor typ av den sort som ofta bor i sk "trailerparks" (temporära bostadsområden med husvagnshus, ökända för att hushålla kriminella/fattiga/skumma människor). Det här är en salig blandning av fattiga och kriminella människor, som utmärker sig genom vapenfixering, hockeyfrillor (mullets) fetma methmissbruk eller annan extremism.
Men i sverige har vi inte riktigt den där extrema underklassen, tack vare utjämningspolitik och folkhemstanken har en såpass hög välfärd att vi inte haft någon utpräglad underklass som är så extrem som den amerikanska.
Skall man applicera "white trash" på svenska förhållanden, tycker jag absolut inte det passar för att beskriva Tryggve Svensson som äter grillchips i gillestugan och äger en trädgårdstomte - "white trash" handlar inte om "vanliga arbetare" som åker på mallis- utan snarare om en mer udda underklass.Trashet - skräpet.
Det är människor som är arbetslösa, sjukpensionärer, missbrukare, möjligtvis jobbar på Samhall, ofta med kriminellt register, kanske med psykiska problem, erfarenhet av övergrepp osv.. De har inte råd med semester, de äger inte sin bostad. Ofta har de betalningsanmärkningar. Ofta HYR de ett hus på landet, där trädgården är översållad med trasiga leksaker och ölburkar + använda engångsgrill-lådor av aliminium. De är ofta antingen feta eller tärt magra människor iklädda vargtröjor, och de dyker upp ibland i skruttiga bilar för att flockas på tex Överskottsbolaget i Ursvik med sina nazistsöner Timmy och Robin Jim Alex och Liam. När man ser dessa familjer i grupp är de ofta lite "gränslösa", de är lite för högljudda, lite skräniga.. Det finns en förkärlek för canvasbrallor med camo-mönster i denna grupp. Männen har dessutom alltid mustasch, och deras fruar är alltid feta.