Citat:
Ursprungligen postat av
ScrappyMcFiddle
Jo, och fanns nog en del bottenslam redan innan dess.
En skum händelse som jag hoppas inte är kopplat till Jimmy, men som måste varit i samma veva (och ju mer och mer jag tänker på det så börjar jag svagt minnas att detta hände bara någon dag innan Jimmy försvann samt att jag redan då reagerade på det när jag hörde om hans försvinnande)..
På vägen hem en dag från en kurs så kom en bil upp bredvid mig, en vinröd Chrysler PT Cruiser, där en snubbe bröt på dålig svengelska, frågade om jag ville köpa en svindyr kamera för 500kr, han va väldigt på, jag sa nej flera gånger då det hela va skitskumt, till slut sa jag typ "ja, men jag har pengarna hemma" men hoppade inte in i bilen ofc, så han körde bredvid mig igenom hela stan där jag till slut blev av med honom vid f.d Statoil.
Han i princip bönade och bad mig under hela vägen till Statoil att hoppa in i bilen för att hämta pengar hemma, han blev nästan aggressiv mot slutet så jag fick lugna honom ett par gånger och säga att det inte va långt kvar osv.
Så, till någon som kände Jimmy, kan han ha varit godtrogen och gått på något sånt här? Och kanske blivit tagen ut ur landet?
Ett två år sent svar på detta inlägg men tyckte det förtjänade en bump.
Tänkte också på att de vittnesmål som skall ha sett Jimmy
efter att ha varit hos Prytz och cyklande iväg från hans bostad, har avfärdats, men det har inte gåtts in på vilka grunder som dessa avfärdats?
Tillägg:
En annan ängelholmare som också sist sågs försvinna iväg på cykel mitt på dagen var ju Henrik Jansson, som försvann 1999, även om det i det fallet förvisso anses vara fadern som låg bakom hans försvinnande. Men ändå.