Jag vet att detta inte är ett läxhjälpsforum, men jag hoppas ni kan hjälpa mig hitta något att prata om. Jag är så stressad inför detta, så jag nöjer mig med ett godkänt betyg.
Ska diskutera utifrån tre etiker.
Effektetiken, dygdetiken och pliktetiken, ämnet jag ska prata om är om jag vore en flykting i ett främmande land och får reda på att jag kommer bli utvisad ur landet under den närmaste veckan. jag har tre vänner i landet som jag träffat under tiden jag vart där som heter Jan och är pliktetiker, sen Achmed som är Dygdetiker och sist har vi Totti som är Effektetiker. Nu ska jag diskutera om vem jag skulle välja av dessa tre och varför jag inte väljer de andra. Samt vad det är för bra och dåliga skillnader på dessa.
förklara gärna både grundläggande etiska och existentiella problemställningar.
Jag är inne på dygdetiken just för att effektetiken tycker jag är lite egotänk just för det alltid ska framgå positiva konsekvenser. Pliktetiken känns som ett bra alternativ om vi tar ett exempel här :
Jag bör inte ljuga, för om alla skulle ljuga så skulle samhället bryta ihop. I en situation då jag kan rädda livet på någon genom att ljuga bör jag då ljuga?
Så vad tycker ni? vilken är den bästa och vilken ska jag välja?
skulle vara tacksam för konkreta och simpla svar, så det räcker till ett G.
är jättedålig på att lägga i rätt sida så mod får mer än gärna flytta om jag postat fel