Den stora frågan borde väl vara storleken på din garderob, så allt får plats menar jag?
Citat:
Ursprungligen postat av NoizeMC
kemi hit o kemi dit... det är redan känd hur man tillverkar/gör en synthes av mdma... bara googla... det svåraste biten är att få tag på alla kemikalier man behöver för tillverkning.
Känt är det, recept finns ju, men är det lätt? Kan garantera att ganska stora kemikunskaper (högskolenivå) är nödvändigt om man vill tillverka MDMA, om man vill lyckas få fram just mdma (dessutom rent sådant) och eliminera risker/skador/olyckor vid tillverkning/hantering. Utöver det så är det, som du säger, väldigt svårt få tag i alla kemikalier som behövs.
Med Ts bugdet, nämnt i hans andra tråd, på 5000 kronor så känns det hela ännu mer hopplöst för hans del.
Ts har utöver sin lilla budget extremt lite kemikunkspar, och han har aspergers, + en hel jävla radda med problematik från hans synvinkel.
Hans andra tråd, där han har en lista på ungefär 20 problematik frågor:
https://www.flashback.org/t1420022
Visst, ämnet är intressant. Men att
Ts skall försöka sig på något som att tillverka MDMA är extremt dumstridigt, och om han försöker så kommer han till 100% att misslyckas!
Ts; om du verkligen finner detta intressant ---> plugga till kemist. Vill du inte det, men ändå vilja kunna framställa droger, så föreslår jag att du börjar med alkohol och efter det metamfetamin eller amfetamin. Ganska mycket enklare, det senare klarar ju folk av med kemi a+b kunskaper på gymnasienvå av liksom (dock inte lätt).