Citat:
Ursprungligen postat av Kalmar2004
Det finns statistik hr:
http://www.vhs.se/Statistik1/Tidigar...tagna-urval-2/
P Linneuniversitetet s funkar distans-utbildningen p s stt att alla frelsningar snds live och spelas in. Det man ser p inspelningarna r det som visas p Smartboarden och en liten webbkamera som visar frelsaren. Det r riktigt bra kvalitet p inspelningarna s det gr ltt att g in i efterhand och kolla p vissa avsnitt i efterhand, ven om man varit p frelsningen.
Hr r ett exempel p hur det ser ut p frelsningarna fast det tillkommer en liten ruta fr webbkameran. Frelsaren skiftar sedan mellan Powerpoint, webblsare och utvecklingsmilj (t ex Visual Studio) under frelsningen fr att visa olika saker.
Det r samma uppgifter fr distans och campus. Det som skiljer r handledning och inlmning. De som lser p distans har srskilda tider de har handledning och skter detta via MSN, Skype och Adobe Connect medan de som lser p campus har andra tider fr labbar och handledning.
Finns mycket information hr:
http://www.webbprogrammerare.se/utbi...ga-pa-distans/
va inne & lste lite innan och verkar vara ett schysst stt att utbilda sig p!
lser du sjlv i kalmar? isf vad tycker du om utbildningen?