Citat:
Ursprungligen postat av MrsMagoo
Ja strypningen tror jag va ett litet missöde som gick för långt .
Inte meningen från början utan det blev för hårt.
Åklagare Helena Eckeroth Flodin ville ha mannen häktad som på sannolika skäl misstänkt
för mord och tingsrätten gick även denna gång på hennes linje och beslöt att han ska sitta kvar i häktet.
Hon presenterade flera nya uppgifter som kommit fram i utredningen och som är graverande för den misstänkte.
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/mordmisstankt-omhaktad_5926089.svd
Jo, jag uppfattar det som att misstanken om mord alltså grundar sig på de fynd som gjort som visar tecken på strypning bland annat.
Man kan som människa inte strypa sig själv till döds med sina bara händer vad jag vet, så självmord borde väl därför kunna uteslutas.
(Det finns ju i of s något som heter förlängt (?) självmord, att GM tvingar BO att ta sitt eget liv.)
Vid obduktion av en misstänkt strypt person tar man först ur hjärnan och thoraxorganen för att tömma halsens blodkärl" : - ur KOMP i rättsmed.
Detta betyder i undersökning av EM att man haft starka indikationer på mord genom strypning , haft möjlighet att undersöka thorax, och thorax når man väl inuti torson delvis ( rätta mig om jag har fel)
Den har "bekräftats" upphittad som första kroppsdel, och det kan ha varit det första man gjorde tänker jag mig. Torson- övre bröstkorgen, halsen , (den del som fanns på torson)
Sedan: huvudet: ögonen, tungan, tungbenet.
Den som är hugad kan ju för all del checka av dagen när huvudet hittades och dagen när häktningsskälet angavs och tyda sambanden däremellan .