2011-02-07, 17:53
  #13681
Medlem
CROSS-i-takets avatar
Tack för bidrag via inlägg och PM. Fortsätt och hjälp mig med uppdatering och dubbel-check är ni snälla!
Hälsningar, CROSS-i-taket


VERSION 4 AV SB:s TIDSLINJE
Onsdag 29/12
SB har erkänt att han hämtat EB på hennes nya arbetsplats, vilket måste vara Stubbensgatan, vilket ev fångats med övervakningskamera. Filmsekvens visar att EM stiger in i en svart bil av samma modell (källa?) som SB äger. Förare och bilnummer kunde dock inte ses. Han säger att han kört henne hem (Örebro? Nora?). Tidpunkt?
Här figurerar uppgifter om att SB skall ha uppgivit eftermiddag, men bild är tagen på morgon/fm. Källa?
Enligt en källa till NA har den misstänkte bara medgett att han, dagen då Eva Magnusson anmäldes försvunnen, hämtade henne på jobbet och skjutsade hem henne för att sedan åka därifrån (4). Han uppger att hon ska ha varit vid liv när han lämnade henne (5).
Bilder från en övervakningskamera visar att SB och EM var tillsammans den dagen, ”enligt flera av varandra oberoende källor som lokaltidningen NA talat med” (1). Detta kan vara en annan övervakningskamera än den ovan (6). Bensinstation?
SB uppgivit att han på förmiddagen tränat på träningslokal (1).
Den mobil, som är beslagtagen innehåller en hel del sms-trafik till och från EM, enligt doktor-Miller, www.flashback.org/sp28572174. När? Vad?
Pejling av EM:s/SB:s mobiler. Intressanta sammanträffanden? Tidpunkter? Källa?
Analys av GPS i SB:s Cadillac, vad visar detta? (2).
Samma dag som Eva försvann avvek SB flera gånger från arbetet, vilket han inte brukar göra (2). Vid vilka tider var han på arbetet?
09.20 SB köper 2 förpackningar sopsäckar och tejp på Willys Almby på Tingslagsgatan 7 nära universitetet. Han betalade kontant och fotades av övervakningskameror. Källa signaturen "hidan", www.svenskamord.se, inlägg 3/2 kl 19:01 resp 19:40.
09.30-10.00 SB fikar med kollegor på universitetet. Källa?
SB träffar sin granne i tvättstugan, den "stulna tvättiden" (3). Detta skall ha varit 11.30-11.50. Källa? När SB först kom till tvättstugan och sist lämnade den, samt hur många besök han gjorde, vet vi dock inte.
12.25 Kvitto finns från Örebro golfhall på Dialoggatan 12A i Vivalla företagsby, vilket personalen där bekräftat (1). SB skall ha vistats där c:a 12.15-13.05.
OBS! En släkting till signaturen Growe, har på LiDL sett någon som liknade gärningsmannen i en "svart jänk" köpa Klorin, i form av"en låda+en massa lösa flaskor", oklart vilken dag men "runt hennes försvinnande", se www.flashback.org/sp28217424.
Oklart vilken butik, men det finns två LIDL i Örebro. En på Karlslundsgatan 61, nära Evas bostad på Lövstagatan, www.flashback.org/sp28217653, men det finns också en på Dialoggatan 6, alldeles intill golfhallen, www.flashback.org/sp28514564.
14.30 eller någon gång på eftermiddagen. Fika med arbetskamrater på universitetet? Källa?
SB berättade att han skulle åka skidor nästa dag (3), med barnen, men när och för vem? Källa?
Någon gång under dagen inköp (av Klorin?) hos Handlar´n i Närkes kil. Se inlägg www.flashback.org/sp28583419 av MeMajk.
Denna livsmedelsaffär ligger bara några kilometer från platserna där hennes kvarlevor hittats.
Polisen misstänker också att han köpte en större mängd klorin för att förstöra DNA-spår (2).

Torsdag 30/12
”En bekant till 51-åringen reagerade på att något inte var som det skulle när de träffades i torsdags. Dagen efter att Eva försvann.
– Han var inte så social som han brukar utan spänd och lite kort i tonen. Det kändes som om allt inte var som det skulle. Då hade jag ingen aning om att den här kvinnan var försvunnen”
(3).
Under torsdagen hade SB annonserat att han skulle ut och åka skidor, se ovan (3).

REFERENSLISTA avseende tidningsartiklar:
1. http://www.expressen.se/nyheter/1.22...de-chefen-golf
2. http://mobil.aftonbladet.se/nyheter/...99A6551.mobilb
3. http://www.aftonbladet.se/nyheter/article8370260.ab
4. http://na.se/nyheter/1.1070442-nytt-fynd-kan-vara-kroppsdel
5. http://www.expressen.se/1.2290083
6. http://www.unt.se/inc/print/mordmiss...9-Default.aspx
__________________
Senast redigerad av CROSS-i-taket 2011-02-07 kl. 18:48.
Citera
2011-02-07, 17:54
  #13682
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lalajlaj
Om jag ska vara ärlig börjar detta bli mycket intressant, precis som Evas familj.

Det handlar inte bara om att hitta bevis för en GM utan också att utesluta andra GM.
Det har nästan varit tabu i tråden att ens nämna AA, eller nån av Es eller Ss barn. Det borde ju vara mer relevant än att skriva om deras föräldrar och exets nyas barn osv.
Eller ska vi ta med kusinerna också
Visst, jag tycker absolut att man bör räkna med annan GM är SB, men...

Nåväl, mycket märkligt tycker jag att man fortfarande vet så lite. Och jag kan ännu inte tro att SB är GM, trots alla spekulationer här, det lilla som skrivits i media, hans otroheter, och lite 'läbbiga' utseende
Citera
2011-02-07, 17:58
  #13683
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av s-tefan
Advokat som advokat. Skillnaden är bara att vissa framträder allt oftare då tar sig an mål som är mer uppmärksammade i Media.
Robson är nog i högsta grad en lika bra Advokat som Althin eller Silbersky. Den senare av dessa två är ju direkt ingen stjärna. Men det tillhör en annan tråd.

Begreppet lantorts-advokat förstår jag mig inte riktigt på. Inte mer än att det brukar vara en stereotyp karaktär som förekommer på film.
Han är nog lika bra som Ahltin och Sibban, men dom är ju inte bra, varför tror du Assange bytte från Sibban till Hurtig?
Begreppet landorts-advokat är en advokat som dricker pilsner på Bishop med rättens ledamöter, är med i samma Rotary som åklagaren och spelar golf med polischefen. Du kan ju tänka dig den landsorts-advokat som likt Geoffrey Robertson under huvudförhandling säger att målägandebiträdet Borgström borde sättas i fängelse. (Assangesrättegången idag) Tror du att Robson skulle våga säga så om ex. åklagaren?
Citera
2011-02-07, 18:03
  #13684
Medlem
Kams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av polisrapport
Han är nog lika bra som Ahltin och Sibban, men dom är ju inte bra, varför tror du Assange bytte från Sibban till Hurtig?
Begreppet landorts-advokat är en advokat som dricker pilsner på Bishop med rättens ledamöter, är med i samma Rotary som åklagaren och spelar golf med polischefen. Du kan ju tänka dig den landsorts-advokat som likt Geoffrey Robertson under huvudförhandling säger att målägandebiträdet Borgström borde sättas i fängelse. (Assangesrättegången idag) Tror du att Robson skulle våga säga så om ex. åklagaren?
Jasså, det är sååå det ska gå till. Tänkte inte på de
__________________
Senast redigerad av Kam 2011-02-07 kl. 18:07.
Citera
2011-02-07, 18:11
  #13685
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Kam
Jasså, det är såååd det ska gå till. Tänkte inte på de
Nja, vi har väl inte den traditionen i svenska rättssalar, men ändå. Jag ska ta ett exempel.
I en rättegång i Örebro TR får några år sedan så var rådman Tommy Eriksson domare.
Killen som var åtalad hade Carsten Hellend som försvarare. Carsten var vid detta tillfället advokat, men hade bara något år tidigare varit åklagarkollega med den nu i fallet aktuelle åklagaren Lennert Almqvist. Under förhandlingen somnade Eriksson och fick väckas. Vidare så var det solklart grovt rättegångsfel pga. av andra orsaker, killen som var åtalad var fruktansvärt upprörd och begärde att advokaten skulle gå in med en begäran om att rättegången skulle tas om. Advokaten rådde honom att inte göra för att inte göra sig omöjllig mot åklagaren, "det kunde slå tillbaka".
Killen fick rätt i JO.
Nu är Hellad åter tillbaka som åklagare...
__________________
Senast redigerad av polisrapport 2011-02-07 kl. 18:21.
Citera
2011-02-07, 18:12
  #13686
Medlem
Ull-Strumpas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CROSS-i-taket
REDIGERING PÅGÅR!!!


Skidturen nämns i AB, men har läst nånstans att han skulle åka skidor med sina barn.

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article8370260.ab
Citera
2011-02-07, 18:17
  #13687
Medlem
Kams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ull-Strumpa
[/spoiler]

Skidturen nämns i AB, men har läst nånstans att han skulle åka skidor med sina barn.

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article8370260.ab
Det har jag läst någonstans också, men det kan ju ha varit spekulationer här i tråden. Vet att jag reagerade på BARN. Så små är de väl inte.
Citera
2011-02-07, 18:32
  #13688
Medlem
Ull-Strumpas avatar
Som Tomas Di Leva sjunger:
"-Vem ska man tro på tro på tro på när, tro på när allt är så här?"

Det står tamejtusan olika överallt, se det fetade.

http://www.unt.se/inc/print/mordmisstankt-pa-bild-med-sitt-offer-1197729-Default.aspx

Citat:
51-åringen äger en svart Cadillac och en övervakningskamera visar hur kvinnan kliver in i en svart Cadillac, skriver Nerikes Allehanda. Enligt tidningens källor togs bilderna samma dag som kvinnan försvann, den 29 december förra året. Samma dag ska hon även ha fångats på en annan bild tillsammans med 51-åringen. Bilderna skulle därmed slå hål på mannens uppgifter om vad han gjorde den aktuella dagen.
Citera
2011-02-07, 18:33
  #13689
Moderator
Hamilkars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lalajlaj
Nja, nu ska vi inte överdriva. Det tar inte så lång tid för kvalificerade personer att genomföra undersökningar av datorer med mera. Angående SKL finns en viss förtur då personen är häktad.

Jag har sett i många häktningsmål att väntandet på svar från SKL är ett viktigt argument för fortsatt häktning, och som alltid så sägs det att det är långa köer, därmed inte sagt att det inte finns tillräckligt ändå.

Åklagaren svar på om utredningen går framåt är att utredning rullar på. Det känns lite som ett svävande svar och lät inte övertygande.
Nä, men så behöver hon ju inte övertyga oss heller. Vi får lov att komma ihåg det - polis och åklagare är inte på något sätt beroende av att allmänheten under utredningens gång tror att det kommer att bli fällande dom. Om vi är på Flashback tror att de är kompletta idioter är fullständigt detsamma för hur de lyckas med sitt arbete.
Citera
2011-02-07, 18:45
  #13690
Medlem
katamari.damacys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kam
Det har jag läst någonstans också, men det kan ju ha varit spekulationer här i tråden. Vet att jag reagerade på BARN. Så små är de väl inte.

Tror det är journalistens sätt att slippa skriva "döttrar" för att försvåra identifiering. För det finns ju inget annat ord för vuxna/halvvuxna "avkommor" i svenskan. Man är sina föräldrars barn eller son eller dotter.
Citera
2011-02-07, 18:48
  #13691
Moderator
Hamilkars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av polisrapport
Han är nog lika bra som Ahltin och Sibban, men dom är ju inte bra, varför tror du Assange bytte från Sibban till Hurtig?
Begreppet landorts-advokat är en advokat som dricker pilsner på Bishop med rättens ledamöter, är med i samma Rotary som åklagaren och spelar golf med polischefen. Du kan ju tänka dig den landsorts-advokat som likt Geoffrey Robertson under huvudförhandling säger att målägandebiträdet Borgström borde sättas i fängelse. (Assangesrättegången idag) Tror du att Robson skulle våga säga så om ex. åklagaren?
Han skulle inte ha nåt för det heller. Det finns betydande skillnader mellan den brittiska konfrontatoriska processföringen och det sätt som rättegångar går till i Sverige. Björn Hurtig är en mycket duktig försvarare, men i en eventuell rättegång om "barnläkarfallet" kommer du inte att få höra honom säga i rätten att åklagaren och rättsläkaren har begått tjänstefel, trots att det skulle kunna sägas med precis samma rätt som Robertson säger att Borgström borde sitta i fängelse.
Citera
2011-02-07, 18:53
  #13692
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Hamilkar
Han skulle inte ha nåt för det heller. Det finns betydande skillnader mellan den brittiska konfrontatoriska processföringen och det sätt som rättegångar går till i Sverige. Björn Hurtig är en mycket duktig försvarare, men i en eventuell rättegång om "barnläkarfallet" kommer du inte att få höra honom säga i rätten att åklagaren och rättsläkaren har begått tjänstefel, trots att det skulle kunna sägas med precis samma rätt som Robertson säger att Borgström borde sitta i fängelse.
Du har har helt rätt vad det gäller rättegångar i sverige v ex england.
Men är det någon advokat som vågar vara mer "rätt på" så är det Björn, vi har inte sett eller hört allt i det barnläkar-fallet ännu. Titta bara hur han gått på när det gäller "wetter målet"?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in