Citat:
Ursprungligen postat av
cola99
NI vet hur det är, trånga flygplatser där alla luktar svett och bara vill hem.
Då och då skymtar man dessa lounger där man faktiskt får chansen att sätta sig ned och sträcka på benen, dricka lite vin och läsa tidningen i lugn och ro.
För att komma in på dessa lounger får man antingen betala ganska dyrt kontant, eller komma in med rabatt med sitt Amex Gold tex.
Men jag läste på lite om Eurocard Platinum (som kostar 1500kr per år)
Här ingår tydligen prioritypass (se prioritypass.com) som ger access till en rad lounger runt om i världen.
Om jag ansöker om ett Eurocard så tolkar jag det som om även sambon får ett pass, dvs varsitt så att vi båda kommer in.
Men, det som inte framgår tydligt är om det är helt fri entré med detta eller om man ändå måste betala en inträdesavgift vid varje lounge.
Någon som vet mer?
Det är fri entré för i alla fall korthållaren, ibland 1-3 personer till, gratis mat och gratis dricka. Det går vanligen också att betala sig in.
Loungerna som accepterar Priority Pass är dock ganska dåliga i stort sett varje avseende - mycket folk, få sittplatser, dålig mat och ibland till och med dålig alkohol. I många av de, inklusive en på Arlanda, hade jag föredragit att sitta på någon av de restaurangerna istället, trots att de är dåliga och dyra.
Så mitt råd är: Flyger du sällan - skippa Eurocard och använd medlemsavgiften på att äta på flygplatsrestauranger istället, vilket blir trevligare.
Flyger du ofta: Överväg att skaffa ett kort eller lojalitetsmedlemskap hos ett flygbolag som ger dig tillgång till flygbolagens egna lounger. Med Amex får du tillgång till deras egna och vissa flygbolags lounger, plus priority passmedlemskap som är användbart där du inte får använde flygbolagens lounger.
Amex och flygbolagens lounger är hyfsade, men tänk på att kvaliteten rör sig nedåt även där. Du kan alltså räkna med sämre mat och dryck (men mer plats och lugn och ro) än på de flesta restauranger utanför loungen. Flyger du ofta, och tycker om att dricka lite innan avgång, så kan du spara en hel del flos även efter att den (jämfört med Goldcard) högre medlemsavgiften är betald.