Min sons ganska nya Eee PC krånklar och vill ej boota. Ej heller kan jag installera XP igen utan den krånglar då också. Vad göra ?
Vad för bra program (gärna gratis) kan jag använda för komma åt datorns innehåll, har för mig att det finns bra program som man kan lägga på en cd och boota därifrån och på så sätt komma åt filer och rensa datorn på en massa.... jag gissar på virus i denna burk.
Första frågan... någon som har ett tips?
Min sons ganska nya Eee PC krånklar och vill ej boota. Ej heller kan jag installera XP igen utan den krånglar då också. Vad göra ?
Boota från en Linux-USB och rädda det som räddas kan i dataväg om det inte går att återinstallera XP. Felsökning av en trasig Eee PC är inget man kan göra själv annat än att byta hårddisk och/eller minne - eller köpa en ny notebook.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!