Citat:
Ursprungligen postat av SilverAudi
Snälla, använd inte gud och Guetta i samma mening. Att folk gillar Guetta är rent ut sagt helt SJUKT!
On T...du kanske testa att skicka till artister istället för skivbolag. Testa på myspace. Har genom myspace fått kontakt med bl a Boys Noize records och Feadz(från Ed Banger). Detta var iofs ett tag sedan (innan de blev mainstream). Idag får väll även dessa massor med mail som du säger.
Det var bättre förr, brukar folk säga
Ett tips... satsa på att få kontakt med ett "mindre" känt skivbolag först eller en DJ(Jesper Dahlbäck, kanske?) som inte är så hypad men ändå grym.
Haha tyvärr håller jag inte med dig. Guetta har i samma franska anda som Bob Sinclair spritt den elektroniska andan till radion. Säga vad man vill om hans senaste produktioner som blivit väldigt kommers, men jag beundrar ändå att en kille som honom går in och smäcker hitlåt efter hitlåt.
Intressant att du nämner de namnen. Boyz Noize är ju väldigt stora, och jag har försökt att uppskatta deras musik, men tror att man får vara född något tidigare än jag för att uppskatta deras "glitchighet" då electron var utdöd när jag började lyssna på elektronisk musik.
Tror det är som du säger, att det är för många som gör musik idag och vill sprida denna så fort som möjligt, att riktigt bra musik inte får tid att tas tillvara på. Tråkigt men sant. Det var bättre förr
Menar du John Dahlbäck? Har aldrig hört om någon Jesper.. Kanske är en familjemedlem till John?
Ifall du menar John är han väldigt hypad idag, såg hon spela senast i somras och han har ett väldigt gott rykte i Norge, och där har de minsann råd att boka artister