Bacardi melon med sprite zero lär vara rätt gott och hålla en hyffsat låg kalorihalt. Om din polare inte är van vid att dricka lär ju ett fåtal sådana här räcka för att få honom berusad, så länge han inte har ett bmi på 25+ d vs.
Kapten och Cola, alternativt Minttu och Pucko!
Vore det inte bättre att ge honom något äckligt så att han inte suger i sig allt för mycket?
Lättdrucken sprit är otroligt gott om man kan sina gränser och vet när man ska sluta!
Om man orkar ta vägen via beställningssortimentet (och gillar anissmak): Absinthe Blanchette. Blandas bara med kallt icke-kolsyrat vatten. Det enda negativa med den är den lilla flaska den säljs i. Skulle föredra literflaska, fast då kanske man skulle dricka alldeles för mycket. Absint dricker man inte för att bli berusad utan för att det är så gott.
Ifall du vill ha en lättdrucken rom tycker jag absolut att du ska välja en ljus, förslagsvis Havana club som dessutom kommer till ett humant pris.
Den kan med fördel blandas med cola (eller cola light i ert fall) och en skvätt lime.
Okej! Den vanliga eller den 3 åriga? Jag har också tittat på Matusalem Platino och Rum Plantation Grande Reserve (vilket visserligen är en mörk), men det verkar som att det är 50/50 när det kommer till ljus/mörk i Cuba Libre, har lite svårt att bestämma mig. Men en ljus är mer lättdrucken? Har knappt druckit någon mörk mer än när jag vart lite på lyset och blivit bjuden.
Om man orkar ta vägen via beställningssortimentet (och gillar anissmak): Absinthe Blanchette. Blandas bara med kallt icke-kolsyrat vatten. Det enda negativa med den är den lilla flaska den säljs i. Skulle föredra literflaska, fast då kanske man skulle dricka alldeles för mycket. Absint dricker man inte för att bli berusad utan för att det är så gott.
Har väldigt svårt för anissmak efter utekvällar som slutat på toan i Grekland.. (Ouzo)
Annars har du Bacardi Razz och sprite eller Southern Comfort och sprite... Också sliskiga och lättdruckna.
Ser väldigt intressant ut! Dock så behöver jag det till nu på fredag, så att beställa går bort. Finns säkert en smaksatt vodka som smakar ungefär likadant i Finland, och dit har jag ganska nära. Ska kika lite på det
Annars har du Bacardi Razz och sprite eller Southern Comfort och sprite... Också sliskiga och lättdruckna.
Ahh, en liten flügel sitter aldrig fel! Grymt gott, men akta dig när folk får för sig att kasta iväg isbiten över axeln..
OnT. Fiskefjaes, eller Fisk/Fishshot som den heter på svenska är otroligt grymt lättdrucket.
Gin är även det relativt lätt, en GT kan blandas väldigt starkt innan man får den där alkoholsmaken som vodka/rom ger. Tonic + citron och så är det GG.
Om det är APK som frågas efter - valfritt billigt vitt bag-in-box vin som blandas med hallonsoda ifall man inte orkar den sura vinsmaken.
"Vodka-loka-lime" borde duga åt honom trots att det är mestadels tjejer som dricker det. Såg en annan tråd här på forumet där medlemmar använde versaler och utropstecken för att konstatera hur bra vodka med sodavatten smakar.
Muddla några limeklyftor, lägg i is, häll i vodka, fyll upp med soda, lägg en limeklyfta på toppen.