Citat:
Ursprungligen postat av merlin2
äääh, vet du ens skillnaden mellan player o workstation?
- Nej, jag hade (har) inte någon större koll på det. Men jag slängde ut WMware Player i natt och tryckte in WMware Workstation "just for fun". Lite annorlunda gränssnitt men i övrigt så verkar det så här i början fungera ungefär likadant.
Citat:
Ursprungligen postat av merlin2
TS behöver workstation då player kräver färdiga virtuella installationer.
- Vad menar du med detta? I WMware Player kan du lägga/installera in OS/maskiner precis på samma sätt som i WMware Workstation. Efter som jag nu testat dom båda genom att importera min tidigare projekt/installationer/maskiner som jag skapat i WMware Player samt nu passat på att lägga in ett nytt virtualiserat OS via WMware Workstation så kan jag i alla fall påstå att installationsförfarandet av nya OS/maskiner är likvärdigt/identiskt.
Citat:
Ursprungligen postat av merlin2
vadå lagliga, hört talas om piratebay?
- Jovars. Men att behöva använda sig av en sandlåda för att ens virusskydd och Malware Antibyte klagar på Keygene (ja, jag vet varför så det behövs ingen debatt om detta) borgar inte för trygghet. Att ladda ner en helt frisk och fräsch fil direkt från tillverkaren är ett bra mycket bättre alternativ enligt mig om man har valet (som i detta fall när det är gratis).
WMware Workstation är säkert mer kraftfullt och dynamiskt men jag står fast vid att för TS behov så räcker WMware Player gott och väl.
Nu har jag i alla fall testat dom båda, innan nästa skriver här om den ena eller den andra så är det ju uppskattat att även den personen testar dom bägge och jämför.