Citat:
Ursprungligen postat av MajkenMajken
Jo, det är ytterdörren.
Alltså de skruvarna som sitter på själva det där omgärdande beslaget runt handtaget och låset/låsmojjen på insidan? Och så låshuset... håhåjaja. Men det lär inte bli bättre av att jag bara står och tittar på det.
Finns det några särskilda fällor att gå i? Alltså något man kan krångla till, fucka upp eller pajja?
Nä det brukar sällan laga sig av sig självt.
Det är bara två skruvar på insidan. Då lossas insidans runda platta där vredet sitter och cylinderhuset på utsidan. Sen sitter det nog två skruvar till som håller cylindern. Den har en platt grej som passar i ett spår och ska sitta på rätt sätt så att vridet på nyckeln blir rätt.
Ibland händer det att skruvarna bara behöver dras åt om det inte funkar. Kolla det först.
Behöver du plocka bort låskistan så sitter den med några skruvar i dörren. Jag ska ärligt säga att jag inte är hundra på om du kan plocka isär kistan. Jag brukar bara skruva i nya så funkar det automatiskt. Börja lite så får vi se vad som händer.
Har du extra lås i dörren så att du kan få låst i natt? Låsfirmorna har ju stängt nu eller snart och att plocka ut en låssmed blir ganska kostsamt. Har du hyresrätt så kanske det är gratis. Det borde vara det.