Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Michael Jackson är en grov mytoman. Jag diggade honom stenhårt när jag var liten, och hans musik är fortfarande hur bra som helst, men man ska inte låta sig förblindas av hur bra hans låtar är. Snubben ljuger. Om det nu är vitiligo som ligger bakom hans hudfärg då måste han ha fått en perfekt vitiligo sjukdom som gav honom helt jämn hudfärg utan några fläckar. Det är således bullshit, eftersom det är en chans på miljonen eller något att det skulle bli så där, och av alla människor, så får de perfekta vitiligo utslagen en sensationell popstjärna? Ja, det är nog en chans på miljarden av alla vitiligofall.
Hur han nu blev vit vet jag inte, antagligen har skvallerpressen rätt om det. Men eftersom jag inte är en hudexpert så överlämnar jag ordet till de som är lite mer insatta i hur man byter hudfärg.
Man ska ha jävligt klart för sig att media gör vad dom kan för att befästa freak-stämpeln när det gäller Jacko. Nog är han bra vrickad alltid, men man ska nog ta vad man läser med en nypa salt, speciellt när det gäller Maxon Jaxon.
Jag tycker det är ganska så uppenbart att han har vitiligo.Bilderna talar för sig själva och ser till synes precis ut så som vitiligo ser ut, fast med en rejäl dos smink över. Att han sedan använt diverse produkter för att jämna ut fläckarna är väl inte helt otroligt.